KOLEKTİF VE DENEYSEL BİR KİLİM ÜRETİM SÜRECİ: “AKTARMALAR”

dhoku

“Kapalıçarşı’da buluşalım.
Bir kilimi beraber çizelim.
Çay içelim. Sohbet edelim.
KNOTATIONS ve DHOKU ekibi
(İstanbul saatiyle 13-16)”

“Aktarmalar” Aslıhan Demirtaş ve Ali Cindoruk tarafından, 3. İstanbul Tasarım Bienali‘nin Yaratıcı Mahalleler programı kapsamında kolektif bir üretim süreci olarak kurgulandı. Kapalıçarşı Dhoku‘da gerçekleşen süreç, 5 Kasım Cumartesi günü yapılacak “KNOT KNOT!” etkinliğiyle devam ediyor.

Aktarmalar kapsamında kurgulanan etkinlik; “her biri bir kilimin bir parçasını oluşturacak” fikirlerin dokunmasını kapsayan süreçte birlikte düşünmeye, çizmeye ve sohbete çağırıyor.

Aktarmalar 25 Ekim 2016 tarihinde 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yaratıcı Mahalleler programı kapsamında Dhoku markasının Kapalıçarşı mekanında açıldı.

Aktarmalar, “kolektif üretim”, “çoklu-müelliflik” ya da “müellifsizlik” gibi kavramları sorgulayan ve bienal süresince devam edecek kolektif bir üretim sürecidir. Süreç, katılımcıların Kapalıçarşı’daki Dhoku’da oluşturulacak bir ‘tasarım havuzuna’ her biri bir kilimin bir parçasını oluşturacak fikirlerini eklemeleri, sonrasında dokumacıların bu fikirleri yorumlayarak ve tercüme ederek (üretim kısıtlamalarına göre eksiltme/yorumlama yaparak) kilime aktarmaları evreleriyde ilerleyecek. Ortak bir kanvas üzerinde bir süreliğine rastlantısal komşuluk yapacak ve ertesinde dokumacıların müdaheleleriyle son hallerini bulacak olan tasarımlar, sonucu baştan öngörülemez kolektif bir bütünü oluşturacak. Üretilecek sınırlı sayıdaki kilimler bienalin kapanışına yakın bir zamanda duyurularak Dhoku’da sergilenecektir.

Kavramsal çerçeve
Aslihan Demirtaş & Ali Cindoruk

Organizasyon
dhoku

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Aktarmalar’la ilgili daha detaylı bilgi için de burayı tıklayınız.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım