LAHEY BELEDİYE BİNASI DÜNYANIN EN BÜYÜK MONDRIAN TABLOSUNA DÖNÜŞTÜ

richard meier-de stijl-mondrian-city hall (2)

Richard Meier’ın tasarladığı Lahey Belediye Binası, De Stijl hareketinin 100 yılı anısına Piet Mondrian tarzı boyanmış devasa bir kanvasa dönüştürüldü.

Amerikalı mimarın Hollanda’da bulunan tek yapısı olan Lahey Belediye Binası’nın karolardan oluşan bembeyaz cephesi kırmızı, mavi ve sarı renkli bloklar ve siyah çizgiler için mükemmel bir kompozisyon oluşturdu.

Theo van Doesburg tarafından ortaya atılan Hollanda çıkışlı sanat akımı De Stijl’in yüzüncü yılını kutlamak amacıyla boyanan cephenin, bir yıl boyunca bu şekilde kalması planlanıyor.

1944 yılında, 71 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Piet Mondrian; birçok sanatçı, tasarımcı ve mimara öncülük eden soyut çalışmalarıyla tanınıyordu. Sanatçı, dikeyde ve yatayda kullanıldığı keskin geometrik şekillerle; kırmızı, mavi, sarı renklerini cesurca kullanarak yarattığı kompozisyonlarla ünlü.

Dünyanın en büyük Mondrian koleksiyonuna sahip Lahey’de yıl boyunca çeşitli yerleştirmeler yapılması planlanıyor, belediye binasının boyanması ise serinin ilk işi.

MondrianBinanın mimarı olan 82 yaşındaki Richard Meier; Amerikanın en saygın mimarlarından ve 20. yüzyıl modernizminin son temsilcilerinden biri olarak tanınıyor. Pritzker ödülünü kazandıktan iki yıl sonra 1986’da üzerinde çalışmaya başladığı belediye binasında meclis salonu, ofisler, halk kütüphanesi, ticaret alanları ve sergi alanı bulunuyor.

Bütün imajların hakkı Lahey Belediye Konseyi’ne aittir.Mondrian Mondrian Mondrian Mondrian Mondrian
Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım