LÜKS TÜKETİM SEMBOLÜNDEN EVSİZLER İÇİN BARINAĞA: GRAND HOTEL

grand_hotel_kotsıfır-01

Grand Hotel 1955 yılında açıldığında Hint Okyanusu kıyısında inşa edilen, Afrika’nın en lüks yapılarından bir tanesiydi. Açıldığı tarihten itibaren hiçbir zaman kapasitesini dolduramamış bu yapı, şu anda 3500 evsize ev sahipliği yapıyor. 1963 yılında kapatılmasından sonra bir iç savaş gören terk edilmiş yapı, foto muhabir Fellipe Abreu tarafından şu anki sakinleriyle birlikte belgeleniyor.

Gösterişli merdivenleri, giriş holü, alışveriş yapılabilecek butikleri, bir postanesi, sinema salonu, barı ve 122 odasıyla Grand Hotel, dönemin lüks tüketim ihtiyaçlarını karşılayan bir yapı olarak inşa edilmişti.

Ancak açık kaldığı süre boyunca hiçbir zaman kapasitesini dolduramamış olan bu yapı, 1963 yılında ziyaretçiler için kapatılarak sadece büyük etkinlikler ve parti organizasyonları için kullanılmaya başlandı. 70’lerin sonuna kadar çeşitli organizasyonlar için kullanılan yapıya, ülkede başlayan iç savaş sonrasında, ordu tarafından el konuldu. Bundan sonra askeri karargah olarak işlev gören otel siyasi tutukluların kapatılıp işkence gördüğü bir ceza evine dönüşmüş.

70’lerin sonuna gelindiğinde tamamen terk edilen yapı, o tarihten günümüze kadar tüm kapasitesiyle evsizlere hizmet veriyor. Sokakta yaşayan ve kentin banliyölerinden buraya taşınan insanları barındıran Grand Hotel kendi içinde görece kapalı bir mahalleye dönüşmüş.

İşgal edilmeye başlandığı yıllarda maksimum kapasitesine ulaşan otelin belli yerleri doğal bitki örtüsüyle sarılmış durumda. 3 kuşaktır burada yaşayan birkaç ailenin dışında otel sakinleri yıllar içinde sürekli değişmiş. Yeni bir ailenin bu rezidansa alınabilmesi için önce mevcut yapı stoğunda yer açılması gerekiyor. Ve şu an için bu pek mümkün görünmüyor; merdivenler dahil otelin her bir metrekaresi aileler tarafından barınma ihtiyacını gidermek için kullanılıyor. Her bir alanı değerlendiren yerleşimciler burada kalabilmek için kira ödemiyorlar ancak kendi içlerinde belirledikleri belli kurallara uyarak yaşayabiliyorlar.

grand_hotel_kotsıfır-02 grand_hotel_kotsıfır-04Zamanında olimpik yüzme havuzu olan boşluk şu anda çamaşır yıkama alanı olarak kullanılıyor. Otelin sadece tek bir bölgesinde elektrik mevcut. Bu bölgeyi sinema olarak kullananlar arasında çoğunlukla çocuklar var.grand_hotel_kotsıfır-08 grand_hotel_kotsıfır-05 grand_hotel_kotsıfır-06 grand_hotel_kotsıfır-07 grand_hotel_kotsıfır-09 grand_hotel_kotsıfır-10 grand_hotel_kotsıfır-11 grand_hotel_kotsıfır-12 grand_hotel_kotsıfır-13 grand_hotel_kotsıfır-14 grand_hotel_kotsıfır-15There is 1 comment

Yorum yap
 1. bora

  ne kadar özensiz bir haber veriş şekli bu..
  siz afrikayı tek bir ülke mi zannediyorsunuz?
  afrikanın doğu kıyısı?
  hangi ülke?
  hangi şehir?
  yazık, size haber yazdırıyorlar..


Yorum yap

Paylaşım