M.C. ANDERSEN, KAMUSAL ALANIN ADALETSİZ DAĞILIMINI HARİTALANDIRIYOR

mikael_colville_andersen_07_kotsifir

Mikael Colville-Andersen kentlerdeki yaya-lastikli araç-bisiklet eşitsiz dağılımını ”mekanın küstahlığı” olarak adlandırıyor.

Copenhagenize‘in de kurucusu olan kent plancısı Andersen, bu tanımın, geçen yüzyılda kent otoriteleri tarafından tasarlanan çoğu dünya şehrine de uyduğunu söylüyor.

Andersen, düyanın 3 farklı şehri, Calgary, Paris, ve Tokyo‘da, her bir kent kullanıcı grubuna ayrılan alanları görselleştirdi. Diyagramlarda, otomobiller için kırmızı, yayalar için mavi, binalar için sarı, bisikletliler içinse mor kullanılmış.

Çıkardığı diyagramlar sonrasında belli tespitlerde de bulunan Andersen, ölü alan olarak tanımlanan gri alanların bisikletli ve yayalara kolayca ayrılabileceğini düşünüyor.

Tokyo’da diğer örneklere nazaran daha adil bir kullanıcı dağılımı olduğunu, çapraz yaya geçişinin farklı yönlerden gelen araçlara karşı yayaların görünürlüğünü arttırdığını söylüyor.

mikael_colville_andersen_00_kotsifir

mikael_colville_andersen_01_kotsifirmikael_colville_andersen_02_kotsifirmikael_colville_andersen_06_kotsifirmikael_colville_andersen_07_kotsifirmikael_colville_andersen_08_kotsifirmikael_colville_andersen_03_kotsifirmikael_colville_andersen_04_kotsifirmikael_colville_andersen_05_kotsifir

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım