MEKAN TASARIMINDA İNTERAKTİF YAKLAŞIMLAR: “Rehearsal”

gürkan_kurtbay

Rehearsal, deneyimleyenlere interaktif bir mekan tasarımı vaat ediyor.

“Rehearsal”, kamusal alanda interaktif etkileşimler üzerine çalışan Gürkan Kurtbay‘ın, kapalı bir hacimde interaktif bir mekanın nasıl oluşabileceği üzerine yoğunlaşmasıyla başlamış.

Tasarımcı Gürkan Kurtbay‘ın 2012 yılında Sabancı Üniversitesi, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (VAVCD) Bölümü’nde bitirme tezi projesi olarak hazırladığı Rehearsal, kullanıcıdan aldığı bilgilerin kullanıcıya farklı bir formatta geri dönüşü prensibine dayanıyor.

Duvarlara, kinect teknolojisiyle yansıtılan silüetler, hareket sensörleri sayesinde kullanıcıların hareketlerini alıp farklı ses frekanslarına dönüştürüyor.

gürkan_kurtbay_1

İç mekanda duvarlar boyunca gerdirilen ipler, yapılan müdahalenin etkisini arttırırken mekanın kullanım dinamiklerini de değiştirmiş. Sadece duvar aracılığıyla etkileşime geçilmesini ortadan kaldıran bu tasarım kararı, kullanıcıların mekan içerisinde hem kendi silüetleriyle hem de birbirleriyle temasını sağlıyor. Mekanın algılanmasını da büyük ölçüde değiştiren bu karar, çok katmanlı bir mekan algısının, duvar sınırlamasını ortadan kaldırarak yaratılabileceğini gösteriyor.

gürkan_kurtbay_1 gürkan_kurtbay_7 gürkan_kurtbay_6 gürkan_kurtbay_5 gürkan_kurtbay_4 gürkan_kurtbay_3 gürkan_kurtbay_2


Rehearsal

Proje / Konsept Tasarım: Gürkan Kurtbay

Tasarım / Kodlama: Servet Ulaş


MEKANLAR ARTIK BEDENLERİMİZLE ÖRÜLECEKHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım