MET MÜZESİ ARŞİVİNDE BULUNAN 375.000 İMAJI ÇEVRİMİÇİ KULLANIMA AÇTI

DP371175

New York’ta bulunan “The Metropolitan Museum of Art” bilinen adıyla MET müzesi, Pinterest ve Creative Commons ile yürüttüğü ortak çalışmayla arşivini kamuyla paylaştı.

met

William Klein, “Gun 1”, New York, The Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art, açık erişim politikaları uyarınca kullanıcıların müzenin bünyesinde bulunan imajlardan ücretsiz olarak faydalanabilecekleri bir paylaşım ağı oluşturdu.

New York’ta bulunan müze, arşivinde bulunan görsellerin aslında kamu malı olduğu fikriyle ortaya çıkan, eserleri herkesin serbest kullanımına açma projesini Creative Commons’ın yanı sıra Pinterest, Wikimedia ve Artstor ile beraber yürüttü.

Creative Commons’ın CEO’su Ryan Merkley bu ortaklığı “büyük bir anlaşma” olarak nitelendiriyor. Met’in direktörü Thomas P. Campbell ise “Sanat eserleriyle çalışmak ve eserlerin keyfini çıkarmak isteyen herkesin ulaşabileceği bir ortam oluşturmak bizim asıl görevimiz.” diyerek amaçlarının 21. Yüzyıl insanının ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına hizmet etmek olduğunu vurguluyor. Koleksiyon dünya kültürünün 5000 yılına ışık tutuyor.

Met’in baş dijital sorumlusu Loic Tallon basın toplantısında 4000 piksel genişliğindeki 200.000 işin (toplamda 375.000) görüntü kalitesini konusunda çok coşkuluydu. Tallon yakınlaştırma özellliğinin kullanıcıların imajların gerçek güzelliğini görmesine imkan verdiğini ifade etti.

Campbell yürütülen dijital hareketle beraber paylaşılan arşivin dünyanın en büyük ve en çeşitli açık kaynak müze koleksiyonu olduğunu belirtiyor.

Copenhagen’s National Gallery of Denmark ve Amsterdam’da bulunan Rijksmuseum gibi müzeler de koleksiyonlarını benzer bir şekilde kamuya açmışlardı, Artnet’e göre sayısallaştırılmayı bekleyen bir milyon civarında açık kaynak bulunuyor.

Koleksiyonun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım