METABOLISM 2.0: NAKAGIN KAPSÜL KULESİ’NİN ÜZERİNDE YÜKSELEN EKOLOJİ

nakagin-kapsül-kuleleri-metabolism-2.00-

Kaludio Muça ve Ani Safaryan tarafından “The City Above The City” yarışması için geliştirilen METABOLISM 2.0 projesi, Tokyo’da bulunan ikonik yapı Nakagin Kapsül Kulesi (Nakagin Tower) için yenilikçi bir öneri sunuyor.

Tarihsel bir perpektifle mimari ve biyolojik büyümeyi birleştiren METABOLISM 2.0, Tokyo’nun habitatına ekolojik bir sistem ekliyor.

Kisho Kurukawa tarafından tasarlanan Nakagin Kapsül Kuleleri, sürdürülebilir mimarinin çarpıcı örneklerinden. 1972 yılıda tamamlanan yapı, ana taşıyıcıya eklenip çıkartılabilen kapsüllerden oluşuyor. Zaman içinde oluşabilecek ek ihtiyaçlara cevap verebilmesi adına modüler birimlerle tasarlanan kule; dinamizm, metabolizma ve geri dönüşüm temalarını vurguluyor. Tokyo’nun sürekli artan popülasyonu içinde konut sorununa da bir çözüm öneren yapı; geç saatlere kadar çalışanlar için ekonomik barınma imkanı sunmak için tasarlanmış.

Yapı, teorik ve pratik olarak içinde barındırdığı tüm bu idealara rağmen, yapılışından 45 yıl sonra terk edilme ve unutulma tehlikesiyle karşı karşıya. Geçtiğimiz yıl yapının gerekli ihtiyaçları karşılamadığı için yıkılabileceğine dair çıkan haberlerin ardından tüm dünyadan mimarlık ve kent inisiyatifleri, bir dönemin mihenk taşı sayılan bu yapının korunması için bir dizi adım attı.

Muça ve Safaryan da yapının karşı karşıya kaldığı tüm sorunlar merkezinde METABOLISM 2.0 projesini geliştirdiler. Proje, Nakagin Kapsül Kuleleri’nin yapılış idealarının tamamını güncel bir yorumla içinde barındırıyor. Varolan sistemi destekleyerek kapsülün yapısal kapasitesinin de sınırlarını araştıran proje, kent habitatına sürdürülebilir bir ekolojik sistem sunuyor. İkilinin önerisi, Nakagin Kuleleri gibi, birimlerin çoğalabilir birer sisteme dönüşmesini sağlamak.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım