MİMARİ MAKETLER VE FOTOĞRAFLARDAN OLUŞAN SERGİ: STAGECRAFT

stagecraft_gsapp (5)

Columbia GSAPP, mimari maket ve fotoğraflardan oluşan Stagecraft isimli bir sergi hazırladı. Columbia Üniversitesi’nde açılan sergide Le Corbusier, Norman Foster, Peter Zumthor gibi mimarlar tarafından tasarlanan binaların maketleri ve maketlerin James Ewing tarafından çekilmiş fotoğrafları yer alıyor.

Bagsværd Church, Jørn Utzo

Ölçekli modeller Columbia Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Koruma yüksek lisans programı (GSAPP) öğrencileri tarafından 1993 ve 2004 yılları arasında üretilmiş.

Sergi; Le Corbusier tarafından tasarlanmış Pavillon des Temps Nouveaux, Norman Foster’ın tasarladığı Renault Dağıtım Merkezi, Gerrit Rietveld’in Shröder House’u, Jørn Utzon’un Bagsværd’i, Frank Lloyd Wright’ın tasarladığı Samuel Freeman House, Peter Zumthor’un Saint Benedict Şapelinin bulunduğu bir seçkiye yer veriyor.

Seçkide Rietveld’in dahil olduğu De Stijl’den, Norman Foster’ın ileri teknoloji binalarına kadar uzanan mimari üslupları bir arada görülebiliyor.

Peter Zumthor, Saint Benedict Chapel

Ewing sergide yer alan altı adet modeli 14 farklı kare ile çarpıcı bir şekilde fotoğraflamış. Fotoğraflar 3 boyutlu modeller ile birlikte 9 şubatta Columbia’nın Arthur Ross galerisinde açılmış olan sergide gösterilmekte.

9 Şubat’ta açılan Sergi Columbia’nın Arthur Ross Architecture Gallery’sinde ziyaret edilebilir.

Stagecraft mimari maketler ve fotoğraf arasındaki sinerjiyi ve maket fotoğraflarının mimarinin yeniden keşfedilmedilmesi ve tartışılmasındaki rolü üzerine bir araştırma.

Ewing maketleri fotoğraflamak için Ross Galeri’de bir haftaya yakın bir süre geçirmiş, farklı ışıklarla, açılarla ve sahnelerle çeşitli deneyler yapmış.

Frank Lloyd Wright, Samuel Freeman House

Norman Foster, Renault Distribution Center

Gerçekmiş gibi görünen simülasyon sahneler yaratmak yerine Ewing’in imajlarında malzeme ve görsel iletişim yöntemlerinin yeni görme biçimlerine elveren bir şekilde kesiştiğini görüyoruz. Bu da bize mimarlığı anlamak ve üzerine konuşmak için bir fırsat oluşturuyor.

10 Mart’a kadar devam edecek “Stagecraft: Models and Photos” sergisinin küratörlüğünü Columbia GSAPP’ın sergi direktörü Irene Sunwoo, ve asistan direktör Adam Bandler üstlenmiş.

  

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım