MİMARLARIN ÇALIŞMA ALANLARI #1: TADAO ANDO’NUN OSAKA STÜDYOSU

tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-01

1995 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü‘nü alan Tadao Ando 1969 yılından beri mimarlık pratiğini kurduğu ofiste yürütüyor. Mesleğe adım attığı zamandan günümüze 200’den fazla yapının mimarı olan Tadao Ando yenilikçi yapılarıyla mimarinin sadece pratik bir alan değil aynı zamanda da bir düşünme biçimi olduğunu gösteriyor.

Mimarların Çalışma Alanları‘nın ilk mimarı olan Ando’nun Osaka‘da bulunan stüdyosu, mimarın kendisi için özel olarak tasarladığı bir çalışma alanı. Konut olarak yapılması planlanan ancak Tadao Ando’nun stüdyosuna dönüşen yapıda ilk dikkat çeken öge, geniş galeri boşluğu ve bu boşluğun baktığı çalışma masası. Mimarlıkta aslolan insanların kalplerinin derinliklerine yol almaktır” diyen mimar kendisi için de sevgiyle bağlandığı bu stüdyoyu inşa etmiş.

Ando’nun aslında konut yapısı olarak bir aile için tasarladığı bina bitim aşamasına gelirken, aile ikiz bebeklerini beklediklerini anlar. Bunun üzerine evin müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeyeceğini fark eden Tadao Ando yapıyı değiştirir ve neredeyse 3 kat genişletir. 1991‘de yeniden planlanıp inşa edilene kadar ilk haliyle kullanılan yapı bu yıldan sonra Ando ve çalışma arkadaşlarının ofisi halini almış.

Beton yüzeylerin sirkülasyon alanını dikkatlice çevrediği yapıda, sirkülasyon boşluğu aynı zamanda doğal ışığı tüm mekana yayan bir katman görevi de görüyor. Işık ve gölgeyi yapılarında dramatik birer yapı elemanı gibi kullanan Ando kendisi için yeniden inşa ettiği stüdyoda da geleneğini bozmamış. Keskin geometrik hatlarla doğal ışığın mekan içinde birlikte çalışmasını sağlayan mimar, yarattığı galeri boşluğuyla, ışığın gün boyunca katlara ulaşmasını sağlamış.

Tadao Ando’nun mimari üslubunun dışında özel hayatından da kesitler görebileceğiniz yapıda, geniş bir mimari yayın arşivinden Evander Holyfield Hangs tarafından imzalanmış boks eldivenlerine kadar Ando’ya ait birçok eşyayı görmek mümkün.

tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-02tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-03tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-04tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-05tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-06tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-07tadao-ando-osaka-studio-KOTSIFIR-08

instagrambanner-1024x99Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım