MİMARLARIN İNSAN FİGÜRLERİ BİZE BİR ŞEY SÖYLER Mİ?

figurkapak_kotsifir

Mimari mekan tasarımında yaklaşımların farklı olmasıyla birlikte çoğu mimar, insan ölçeğinin iyi tasarımın değişmezlerinden olduğu konusunda hemfikir.

Mimari mekanları bedenimizden yola çıkarak algılayabiliyoruz. Mekan algısını kuvvetlendirmek ve mekanın atmosferini daha iyi şekilde yansıtabilmek adına çoğu mimar ve tasarımcı, skeçlerinde insan figürlerine yer veriyor.

Dünyanın tanınmış mimarlarının kullandıkları figürleri bir araya getiren Noor Makkiya, mimarların kullandıkları insan figürleriyle kendilerini yansıttığını, bunun bir tür imza olduğunu söylüyor.

Makkiya, bu figürlerin formları ve eylemlerinin, mimarın tasarım yaklaşımı hakkında fikir verdiğini düşünüyor.

Da Vinci ve Le Corbusier‘in referans oluşturan çizimlerinden, Gehry‘nin dekonstrüktivist tasarım yaklaşımından izler taşıyan figürüne kadar çok sayıda figürün yer aldığı seriye göz atabilirsiniz;
figure_kotsifirfigure3_kotsifir figure21_kotsifirfigure20_kotsifirfigure2_kotsifir  figure9_kotsifirfigure4_kotsifir figure5_kotsifir figure6_kotsifir figure7_kotsifir figure8_kotsifir  figure10_kotsifir figure11_kotsifir figure12_kotsifir figure13_kotsifir figure14_kotsifir figure15_kotsifir figure16_kotsifir figure17_kotsifir figure18_kotsifir figure19_kotsifirbannerMekan1Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım