MİMARLIĞIN SES VE IŞIK HALİ

mimarligin-ses-ve-isik-hali_kotsifir
HAS Mimarlık’ın 30. yılı kapsamında, Nohlab ve Buşra Tunç tarafından tasarlanan Mimarlık ve Medya Sanatları Etkileşimli Mekansal bir Deneyim sergisi ”Mimarlığın Ses ve Işık Hali” Tophane-i Amire Tek kubbe salonunda 2 Kasım’da açılıyor.

Mimarlık ve Medya Sanatları Etkileşimli Mekansal bir Deneyim
HAS Mimarlık’ın 30. yılı kapsamında, Nohlab ve Buşra Tunç’un mekâna özgü tasarım ve dijital teknolojilerin kesişiminde kurguladığı görsel-işitsel performans Tophane-i Amire tek kubbe salonunun kadim atmosferiyle, güncel arasında bir diyalog oluşturmayı amaçlıyor.
Mekanın kuvvetli mimari bir unsuru olan kubbenin ses ve imgeyle birlikte yeniden yorumlanmasıyla katılımcıyı kuşatan, mimari açıdan alışılmadık bir deneyim ortaya çıkıyor.
Tarihi kubbeyi yeniden yorumlamak
Kubbe, ana fikrin başlangıç noktasını oluşturur. Kubbe geometrisinin kusursuz var oluşuna karşılık, tasarlanmış ikinci ‘şeffaf kubbe’; tarihi kubbeyle bir arada duran bir yapı haline gelir.
Yeni üretim kubbeyi kendine yüzey edinen görsel-işitsel içerik, mimari çağrışımlar üzerinden, hem HAS Mimarlık yapıtlarını, hem de mekânın atmosferini bütünleştirerek yeniden kurgular.
Katılımcı, kendini kuşatan deneyim sırasında, ışık ve sesin hareketiyle gerçek ile sanal uzamlar arasında gidip gelir. Kubbenin tepe noktasında odaklanan ışık hüzmesinin harekete geçirmesiyle renklerine ayrılıp yayılan ışık, proje görsellerine dönüşerek HAS Mimarlığın üretimlerinden retrospektif bir kesit sunar. Mimarlık projelerinin karakterinden yola çıkarak kurgulanan devinim, katılımcının an ve
mekanla ilişkisini koparır. Kubbenin mimari ve akustik özellikleri ses ve ışıkla vurgulanırken, şeffaf kubbe üzerine düşen hareket içinde zaman ve mekân katmanları oluşur.
 1
Serginin Öyküsü:
2014 yılında, Buşra Tunç’un HAS Mimarlık’la çalıştığı dönemde, mimarlık ve dijital teknolojilerin kesişim noktalarını araştırması ve Nohlab kurucuları, Candaş Şişman ve Deniz Kader’le iş birliği yapmasıyla başlayan süreç, HAS Mimarlık projelerini içeren bir performans tasarlanmasını gündeme getirdi. HAS Mimarlık kurucu ortakları Ayşe Hasol Erktin, Hayzuran Hasol ve Doğan Hasol’un da heyecanla destek verdikleri ilk düşünce, mekana özgü tasarım ile medya sanatının iç içe geçtiği öncü bir örnek niteliğine dönüştü.
Tarihi mekanı odak noktasına alarak, teknolojinin sunduğu olanaklarla yeni bir mekansal algı yaratma düşüncesi, mimari ile medya sanatının birlikte ele alınmasını gerektiriyordu. Bu nedenle, mimarlar ve sanatçılar tasarım sürecinin her anında etkileşim içinde çalıştılar. Ekibe -yine eski bir HAS Mimarlık çalışanı olan- Pelin Derviş’in danışman olarak katılması, serginin yöntem ve süreçler bakımından yapılanmasını sağladı.
TARİH VE YER:
Sergi: 2-13 Kasım 2016, 10.00-19.00
Yer: MSGSÜ Tophane-i Amire KSM, Tek Kubbe Salonu
3. Istanbul Tasarım Bienali “yaratıcı mahalleler” programı kapsamında
KÜNYE
Mekan ve İçerik Tasarımı: NOHlab, Buşra Tunç
Danışman: Pelin Derviş
Sayısal Tasarım: Veysel Açıkel
Grafik Tasarım: Ali Emre Doğramacı
Animasyon Tasarımı: Necmi Deniz Akıncı
Ses Tasarımı: Giray Gürkal
Teknik Prodüksiyon: Visio-vox
Kurulum Desteği: Sergen Tertemiz
Asistanlar: Taylan Karabaş, Furkan Ruşen, Beste Soybilge
Teşekkürler: DECOL, Yüksek İşler, Asvill Yapı, Bülent Tuncay, Engin Altıntaş


Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım