MOBİL KENT MOBİLYALARI WROCLAW MERDİVENLERİNİ MONOTONLUKTAN KURTARIYOR

NoStudio_KOTSIFIR-01

Magda Szwajcowska ve Michal Majewski‘nin kurduğu No Studio, Wroclaw (Polonya) kentinin kullanılmayan kentsel karşılaşma alanlarına küçük ölçekli, modüler müdahalelerde bulunuyor. Sanatçılar yaptıkları mobil kent mobilyalarıyla Wroclaw merdivenlerini monotonluktan kurtarıyor.

Kent peyzajına zarar vermeden yaptıkları müdahaleleriyle sokak hayatını canlandırmaya çalışan ikili son projeleri için kentin kıyı şeridinde bulunan merdivenlere dinlenme ve vakit geçirme birimleri yerleştirdi.

Nehir kenarında bulunan merdivenlerin kentliler tarafından çok az kullanıldığını ve bölgenin ıssızlaştığını farkeden tasarımcılar, yaptıkları projeyle kentlilerin hem dikkatini çekmeyi hem de bölgede vakit geçirmelerini sağlamayı amaçlıyor. Beton merdivenlerle birleşen detaylar oturakların istenilen yere taşınabilmesine de imkan sağlıyor.

No Studio’nun uyguladığı mobil tasarım DOFA 2016 Lowersilesian Festival of Architecture‘ın bu seneki teması olan “Spaces for Beauty” kapsamında tasarlandı. 2016 yılı Avrupa Kültür Başkenti Wroclaw’ın yıl boyu kentte yapılacak etkinlikler için belirlediği tema; dinamik, yaratıcı ve yaşaması kolay bir kent yaratmayı hedefliyor. Sanatçı ve tasarımcılar sürdürülebilir ve üretim süreci zor olmayan müdahalelerle kent hayatını canlandırıyorlar. Akıllı çözümlerle kent içindeki her türlü alanı kullanıcılara açarken kent sakinlerine vakit geçirebilecekleri kentsel mekanlar yaratıyorlar.

NoStudio_KOTSIFIR-02 NoStudio_KOTSIFIR-03 NoStudio_KOTSIFIR-04 NoStudio_KOTSIFIR-05 NoStudio_KOTSIFIR-06 kent mobilyasık / colossal

Kayde

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

    Kaydet    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım