MÜLTECİ ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN “İYİ BİR KOMŞU”

1

Aktivist giyim markası reflect, geçtiğimiz günlerde Small Projects İstanbul ile birlikte, İstanbul’da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklarla “İyi bir komşu nedir?” sorusu altında bir poster tasarım atölyesi gerçekleştirdi.

15. İstanbul Bienali’nin bu seneki temasından yola çıkan atölyede 7-12 yaş aralığındaki çocuklarla komşulukiyi bir komşu olmak ve en sevdiğiniz komşu kavramları tartışıldı. İstanbul’a yeni bir hayat kurmak için çok küçük yaşta gelmiş olan çocuklar, büyüklerin dünyasında bambaşka anlamlara gelen bu soruları kendi bakış açılarıyla cevapladılar. Cevaplarını renklerle, şekillerle ve kendi yarattıkları karakterlerle resim kağıtlarına yansıtan çocuklar en iyi komşularını arkadaşları seçti.

Kar amacı gütmeyen bir oluşum olan Small Projects İstanbul, Türkiye’de yaşayan Suriyeli öğrencilerin ve ailelerinin entegrasyonunu kolaylaştırmayı hedefleyen kolektif bir mekan olarak atölyeye ev sahipliği yaptı.

Atölyeden çıkan sonuçları bienal posterlerine uygulayan reflect, dört farklı posteri şehrin farklı noktalarına yaydı. Bienal afişlerine alternatif olarak üretilen posterler, izleyiciyi bienale farklı bir bakış açışıyla yönlendirmeyi amaçlıyor.

reflect’in Instagram sayfasına buradan, web sitesine ise buradan erişebilirsiniz.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım