MÜZİĞE DÖNÜŞEN GÖLGELER: İNTERAKTİF KALDIRIM TAŞLARI

mesa musical shadows (1)-min

Montrealli tasarım stüdyosu Daily Tous Les Jours “Musical Shadows” isimli interaktif sokak yerleştirmesinde kaldırım taşlarını müzikal araçlara dönüştürüyor. Arizona’da bulunan Mesa Arts Centre için tasarlanan yerleştirme için özel üretimli kaldırım taşları kullanılmış. Özel olarak geliştirilen döşemeler üzerine gölge düştüğünde müzikal bir enstrüman gibi sesler çıkarıyorlar.

Yerleştirme; ziyaretçilerin birlikte sesleri keşfedebilecekleri, kolektif bir müziğin parçası olabilecekleri ve bir performans sergileyebilecekleri bir ortam hazırlıyor; kelimenin tam anlamıyla buna zemin oluşturuyor. Kamusal alana yönelik bu yeni senaryo birbirine yabancı olan insanların çarpışmalarına, birlikte bir anıyı paylaşmalarına ve birlikteliğin gücünü hissedebilmelerine olanak sağlıyor.

Düşen gölgeler her bir karoda farklı bir sesi tetikliyor. Bir araya geldiklerinde uyumlu bir şarkıya dönüşen kaldırım taşları kullanıcıya eğlenceli ve keşfe açık bir deneyim sunuyor. Sesler kendini gölgenin yoğunluğuna, uzunluğuna göre yenilediği için aynı sesi başka bir zamanda elde etmek mümkün olmuyor. Güneşin açısıyla değişen dinamik deneyim günün farklı saatlerinde farklı deneyimler sunuyor. Yani sabah, gündüz ya da akşam farklı farklı deneyimler yaşıyorsunuz.

Yerleştirmede ses kaynağı olarak insan sesleri kullanılmış. Çok çeşitli sesleri ve ruh hallerini yansıtıyor, sabaha doğru huzurlu ve uhrevi sesler zamanla şarkı söyleyen neşeli seslere, güneşin tam tepede olduğu vakitlerde ise ritmik, enerjik ve anlamsız seslere dönüşüyor. Gölgeler uzadıkça daha uzun melodik seslere dönüşen kaldırım, nihayet gün battığında ise tamamen karanlıkta kaldığı için sabaha kadar kuş ve böcek sesleri gibi dinlendirici doğal seslere teslim oluyor.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım