ÖLÇEKSİZ CEPHELER

Mimari fotoğraf sanatçısı Nikola Olic, “Ölçeksiz” adını verdiği son çalışmasında, bina ve heykelleri ölçek ve yönlerini yitirmiş açılarla fotoğrafladı.

Yapı olmaktan yalıtılmış ve iki boyuta indirgenmiş bina cepheleri, geometrilerin iç içe girdiği dokumalar olarak fotoğraflanmış.

Dörtgen Üçgen
New York ya da Şikago’da yer alan ikiz yapılar kadar ünlü olmayan Dallas’taki Dörtgen yapıyı fotoğraflayan Olic, açı ve ışık ile oynayarak 1950’lerin meşhur cephesini farklı bir kompozisyon haline getirmiş.

-dimensionless-and-disorientating-photographic-studies-by-nikola-olic_rectangletriangle


Merdivenli Bina
Texas Fort Wort‘un en uzun binası fotoğraflanmış. Canlı ve gelişen peyzaja eklemlenmiş bu basit Brutalist yapının; tekrar eden pencereleri keskin güçlü dikey hatlarla bölünmüş.


“Mesh Building”
Dallas’ta yer alan Reunion Kulesi, kendinden sonra gelenler için bir dönüm noktası haline geliyor ve yapının birçok taklidi yapılıyor. Yansıtıcı yüzeyler kullanılan yapı, modernizmin örneklerinden.


Çimle kaplı çimen
Doğanın ve floranın temsilcisi olarak tasarlanan bu yapı Dallas’da yer alan Perot Müzesi. Beton kullanılarak inşa edilen yapının teras ve balkonları farklı cinslerde bitkiler ile kaplı.


Sivri Bina
Aydınlatma tekniğinden dolayı en çok geceleri tanınabilen binanın strüktüründe benzersiz biçimler ve açılar oluşturulmuş.


“Matrix” Bina
Benzersiz eğri formu ile ortaya çıkan bu yapının üç boyutlu oluşu saklanarak ve yasılaştırılarak iki boyutlu hale getirilmiş. Binanın koyu renkteki camlarında oluşan yansımalar Matrix filmindeki açılış sahnesini anımsatıyor.


Bina Dilimleri
Frank Gehry‘nin IAC Binası camların çok daha farklı bir kullanımına sahne olmuş ve yapının katları dışarıdan okunamayacak bir biçimde tasarlanmıştı. Arkasındaki yapı ile kontrast oluşturan IAC Binası farklı açı ve yansımalarla dilimlenmiş bina öbeği şeklinde fotoğraflanmış.


Kırık Bina
I.M.Pei 1986’da bu binayı tasarlarken farklı açılar, üçgenler, yüzeyler ve prizmalar üzerinden imkansız gibi görünen görsel mekanlar yaratmak istemişti. Yapı dört tarafından da farklı açılar ve perspektifler sunuyor. İki cephesini tekmiş gibi gösteren fotoğrafçı, binayı orta yerinden çatlamış gibi resmetmiş.


Hipnotik Bina
Hipnotize etkisi olan bu yapının içinde 1981 yılından beri avukatlar çalışıyor. Alüminyum ve cam kullanılarak siyah ve beyazın bir-araladığını görüyoruz.


Fırtınalı Kent
Şikago Milenyum Park‘da yer alan “Cloud Gate” heykeli üzerinden yansıyan kent manzarası fotoğraflanmış. Heykelin altından ya da dışından kentin, ışığın, gökyüzünün yansımasının farklı kombinasyonları görülebiliyor. Bu fotoğrafta ise kentin çok güçlü bir rüzgar etkisi altındaki haline benzer bir durum görüyoruz.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım