PARİS’İN BRÜTALİST YAPILARINI BU HARİTA İLE KEŞFEDİN

brütalist paris blue crow (2)

İyi tasarlanmış ve düşünülmüş haritalar üzerinden şehri keşfetme mottosuyla yola çıkan bağımsız yayınevi Blue Crow Media Paris’teki brütalist yapıları keşfedebilmemiz için bir harita-kitapçık yayınladı.brütalist

Paris’teki brütalist mimarinin en çarpıcı örneklerini içeren bu iki taraflı rehberin içinde; bir harita, Robin Wilson tarafından kaleme alınmış önsöz ve 40’tan fazla binanın detaylı anlatımıyla beraber Nigel Green tarafından çekilmiş siyah beyaz fotoğraflar bulunuyor.

Haritada gösterilen binaların arasında Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Marcel Breuer gibi dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış Maison du Brésil, Komünist Parti Genel Merkezi, UNESCO Genel Merkezi bulunuyor. Bunların yanı sıra tanınmış Fransız mimarlar Jean Renaudie, Renée Gailhoustet, Gérard Grandval ve Michel Folliasson tarafından tasarlanmış ‘Les Choux de Créteil’, ‘Les Damiers’ ve Ivry-sur-Seine bölgesinde bulunan şehir merkezi yapılanmasına yer verilmiş. Beton kilise Church of Saint André ve Pierre Vivien’in UFO görünümlü Telekomünikasyon Binası gibi daha az bilinen binalar ise harita ile keşfedilmesi beklenenlerden.

brütalist

Ivry-sur-Seine’de bulunan Les Etoiles. Fotoğraf, Nigel Green

brütalist

Telecommunications UFO. Fotoğraf, Nigel Green

“Brutalist Paris Map” Blue Crow Media’nın mimarlık serisinde yayınladığı altıncı kitap. Daha önce yayınlananlar arasında; Brütalist Londra, Brütalist Washington, Modern Berlin, Konstrüktivist Moskova ve Art-Deco Londra haritaları bulunuyor.

brütalist

Les Orgues de Flandre. Fotoğraf, Nigel Green

brütalist

Les Damiers. Fotoğraf, Nigel Green

brütalist

Les Bleuets. Fotoğraf, Nigel Green

brütalist

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım