PARİS’İN TERK EDİLMİŞ KONUT BLOKLARI

01-kotsıfır

Paris 1950’lerden 1980’lere kadar süren büyük göç dalgasıyla büyük bir nüfus artışına tanık oldu. Bu durum dönemin konut stoğunun da yetersizliğinden, emlak piyasasında bir krize neden olurken, Fransa bu sorunu boş arazilerine büyük ölçekli konut projeleri yaparak çözmeye çalıştı. Bu dönemde yeni yaşam biçimini simgeleyen ve seri olarak üretilen birçok modernist ve heybetli yapı şehrin etrafını sarmaya başladı.

Projelerin tamamlanıp yaşam alanlarına dönmesini izleyen birkaç on yıl, bu yapıları ‘modası geçmiş’ ve ‘artık talep edilmeyen’ konut stoklarına dönüştürmeye yetti. Unutulmuş olan bu bir dönemin sembolik yapıları şehrin bir köşesinde atıl bir şekilde terkedildiler.

Parisli fotoğrafçı Laurent Kronental,  ‘Grands Ensembles’ olarak bilinen bu unutulmuş yapıları çarpıcı bir fotoğraf serisinde bir araya getiriyor.

2011 yılında başlayan ‘Souvenir d’un Futur’ projesi, Paris’in bir dönem gözdesi olan ancak kendi haline terk edilerek atıl duruma düşen bu yapıları belgeliyor.

02-kotsıfır03-kotsıfır04-kotsıfır05-kotsıfır06-kotsıfır07-kotsıfır08-kotsıfır09-kotsıfır10-kotsıfır12-kotsıfır13-kotsıfır01-kotsıfır

Görseller © Laurent Kronental

instagramBannerHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım