PERİ MASALLARI “ARCHITALE” SERİSİNDE MİMARİ İLLÜSTRASYONLARA DÖNÜŞÜYOR

federico-babina-architale-pinokyo-kotsıfır-01-min

Federico Babina, mimari illüstrasyonlarına bu kez peri masallarını ekledi. Severek takip ettiğimiz İtalyan tasarımcı Federico Babina, son serisinde fantazi dünyasıyla gerçekliği harmanlıyor. Babina, Robin Hood‘dan Kırmızı Başlıklı Kız‘a, Pamuk Prenses’ten Alice Harikalar Diyarında‘ya hepimizin bildiği masalların mimarisini “ARCHITALE” serisinde yeniden yorumluyor.

Sanatçı ARCHITALE serisinde yapıları, hikayelerin nesnesi haline dönüştürmüş. Bunun için yapı formlarını kullanan tasarımcı, mimariyi şekil ve geometrileri kullanarak hikayenin kilit noktası haline getiriyor.

Yalan söyledikçe burnu uzayan Pinokyo dışarıya doğru uzayan bir pencereye dönüşürken, Hansel ve Gretel‘in tatlıya olan açlıkları zencefile bulanmış bir cepheyle tasvir ediliyor. Prenses ve Fasulye masalındaki karakterin obsesif bir hal alan mükemmeliyet takıntısı ise özenle üst üste yerleştirilmiş yapılarla (tabi ki arada kalan bir fasulye tanesiyle birlikte!) yansıtılırken, Prenses ve 7 Cüceler‘in sadakatle bağlı cüceleri, sıra evler olarak karşımıza çıkıyor.

ARCHITALE serisinde masallardaki karakterleri mimariyle harmanlayan Federico Babina, yaptığı 17 illüstrasyonda; sezgisel ve duygusal deneyimleri, karakter ve hikayeyle ilgili ipuçları veren mimari ögelere çevirmiş.

“İyi bir mimari gibi güzel masallar da büyü, gizem ve yapısal elemanlarla donatılmıştır.” (F. Babina)Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım