PETER FRITZ’İN KAYIP KASABASI

peterfritz_kotsıfır

Sanatçı Oliver Croy, 1993 yılında bir hurda dükkanında gezinirken bir plastik torbanın içinde 387 ev maketi buldu. Evler Avusturyalı sigorta memuru Peter Fritz’e aitti.

Peter Fritz hakkında çok az şey bilinse de 1950-1960 yılları arasında yaptığı 387 adet küçük model, mimariye olan tutkusu hakkında fikir veriyor. Modeller hali hazırda var olan yapılara ait değil, Fritz yaşadığı mahalledeki yapıların detaylarını inceleyerek bir araya getirmiş.

peter fritz kot sifir

Fritz’in koleksiyonu yerel Avusturya mimarisinden örnekleri bir araya getiren ansiklopedik bir envanter niteliği taşıyor. Koleksiyon, aralarında banka, benzin istasyonu, çiftlik evi, itfaiye istasyonunun da bulunduğu yapılardan oluşan büyük bir hayali kent oluşturuyor. Modellerin yapımında geri dönüşümlü karton, kibrit kutuları, dergi sayfaları ve duvar kağıtları kullanılmış.

Fritz’in kasabası bir hurda dükkanında bulunmasından 20 yıl sonra 2013 Venedik Sanat Bienali‘nde ”the 387 houses of peter fritz” adıyla sergilendi.

fotoğraflar © designboom

peter fritz kot sifir2 peterfritz2_kotsıfır peterfritz7_kotsıfırpeterfritz8_kotsıfırpeterfritz4_kotsıfır peterfritz5_kotsıfır peterfritz6_kotsıfır peterfritz9_kotsıfır peterfritz10_kotsıfır peterfritz11_kotsıfır peterfritz12_kotsıfır peterfritz13_kotsıfır peterfritz14_kotsıfır peterfritz15_kotsıfır peterfritz16_kotsıfır peterfritz17_kotsıfırinstagramBanner

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım