RACHEL ARMSTRONG YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ’NDE MİKROBİYOLOJİNİN MİMARLIĞA GETİRDİĞİ YENİ OLANAKLARI ANLATTI

rachelarmstrong5_kotsıfır

Ünlü tasarımcı Rachel Armstrong, geçtiğimiz ay Geberit tarafından Yapı-Endüstri Merkezi‘nde gerçekleştirilen ”Ekolojik Çağda Mimarlık için Yeni Gelecekler: Griyi Yeşille Buluşturmak” isimli konferansta mimar ve tasarımcılarla buluştu.

İçinde bulunduğumuz çağda yaşamsal ihtiyaçlarımızın ve alışkanlıklarımızın geçirdiği değişimden bahsederek konuşmasına başlayan tasarımcı, tarihte ilk kez gerçekliğimizin değiştiğini, nesnelerle uğraşmadığımızdan, bunun yerine sanal gerçeklikler arasında başka bir yaşam pratiği kurduğumuz bir dönemde olduğumuzdan bahsetti.

Biyolojiyi ve insanlık birikimini kullanarak yeni habitatlar yaratabileceğimiz, denenmemiş ekosistemlerde var olabileceğimizi söyleyen Armstrong, bütün bu yeni girişimlerin ekonomik ve sosyal bir inovasyon kapsamında geliştirilebileceğini söyledi.

rachelarmstrong4_kotsıfır

Bu bağlamda konuşmasını yeni bir habitatı, ölçeğimizi değiştirerek; bakteri, alg ve benzeri yaşam formlarıyla oluşturabileceğimizi, 3d print teknolojisinin getirdiği yeni olanakları da kullanarak radikal bir değişimi başlatabileceğimiz merkezinde kurguladı.

Lebbeus Woods‘un San Francisco’nun deprem sonrası nasıl inşa edilebileceği üzerine çizimlerini iyi bir deney olarak gören Armstrong, Woods’un çizimlerinin genel mimarlık anlayışına meydan okuması açısından önemli olduğunun altını çizdi. Böyle bakmaya başladığımızda, mimarlığın rolünü bir savaş anında ya da doğal afet zamanlarında da düşünmeye başlayabileceğimizi ekledi.

wood_kotsıfır

Wave House, San Francisco – Radical Reconstruction | Lebbeus Woods , 1997

Armstrong, Woods’un kullandığı araçların aksine kendisinin, tasarım sürecini bilimsel deneylerle ilerlettiğini söylüyor.

Biz tasarımlarımızı dengede tasarlıyoruz, ama doğa dengeden uzak süreçlerden oluşuyor.

Armstrong içerisinde çok fazla enerji barındıran hortum örneğini vererek, hortumun sadece gördüğümüz, kayıtsız kalabildiğimiz bir şey olmayıp yakınımızda ve fiziksel olarak da hissettiğimiz bir şey olduğunu söylüyor. Tasarımcı bu örnekten hareketle mimaride de uygulamayı zorlayıcı formlar bulmayı, doğaya bakarak öklit geometrisinden uzakta tasarım yapmayı önemsediğini söylüyor.

Armstrong tasarımcılara disipatif yapılarda çalışmayı önerirken, kendi organizasyonunu yaratan zeytinyağı, gliserin, su üzerinde yaptığı çalışmayı anlattı. Bu üçlü savaşın sürdüğü kaotik yapının mimarlık anlayışımızda da yeni açılımlara yol gösterebileceğini söyledi.rachelarmstrong3_kotsıfır

PERSEPHONE, HİPERKARMAŞIK YAPILAR

Tasarımcı Kapadokya‘dan ilham aldığı Persephone projesinde, ”hiperkarmaşıklıkla karşılaştığımızda ne yapabiliriz?” sorusundan yola çıkmış. Armstrong Kapadokya’da yeraltı yapılarının duvarlı yapılara dönüşmeden yeniden kullanıldığını görmüş ve bunun üzerine Persephone için çalışmaya başlamış. Tasarımcı topraktan gelen, Francis Bacon’un New Atlantis‘i gibi bir dünya yarattığını söylüyor.

rachelarmstrong2_kotsıfır

Armstrong Persephone’da geliştirdiği tasarım anlayışının başka bir yere nasıl adapte olabileceğini düşünmüş ve Venedik‘te Zanzara Island (Embriyo Adası) çalışmalarını bu kapsamda yürütmüş. Embriyo Adası fikri ”Algler, plastikleri bir arada tutarak bir yapı oluşturabilir mi?” sorusundan hareketle ortaya çıkmış.

Yeni sentez türlerinin ortaya çıkmasını mümkün kılacak bu ”sivrisinek adası”, farklı koşullarda bir araya gelerek sıkıştırılan plastiklerden oluşuyor. İnsan sağlığına etkisinin tartışmalı olduğunu ama ancak yaratıcı-yıkım yoluyla yeni bir aşamaya geçilebileceğini söyleyen tasarımcı, dünyada benzer çalışmaları yürüten Oksitech isimli bir şirketten de bahsetti.

rachelarmstrong_kotsıfırBİYOENERJİ

Armstrong konuşmasının sonlarına doğru sektörde benzer yaklaşımla geliştirilen projelerden bahsetti. Tasarımcı, Philips‘in 2010’da tasarladığı, bakteri aktivitesinden çıkan enerjiyi kullanarak kendi kendine yeten ev projesi “Microbial Home”dan hareketle, gelecekte biyogaz ve biyoaydınlatma kullanımının daha da yaygınlaşacağını söylüyor.

microbial-kitchen-main

Philips Microbial Home, 2010

bıq_kotsıfır

Rachel Armstrong’un bahsettiği bir diğer örnek: Cephesinde alglere yaşam alanı sunan ve enerjisini bu yolla elde eden Hamburg BIQ House

@YEMEtkinlik   @GeberitTR   #griyleyesil

fotoğraflar © YEM EtkinliktwitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım