ŞANTİYE BARİYERİ: SANAT KOLEKSİYONU

philadelphia-bariyer (2)-min

Genişleme projesi devam etmekte olan Philadelphia Sanat Müzesi, tarihi cephesi üzerine kendi koleksiyonunu giymiş gibi duruyor. Frank Gehry’nin projesini yürüttüğü ve çalışmaların hala devam etmekte olduğu müzede, müzenin koleksiyonundan 75 eser şantiye duvarlarında sergileniyor.

Çoğu kişi için görüntü kirliliği oluşturan koruma amaçlı setler yerine, kontrplak kullanmayı tercih eden Pentagram’ın uygulaması, müze etrafında açık bir sanat galerisi yaratıyor. Sanat eserlerinin gönderilmesinde kullanılan özel kutulara referans veren kontrplak bariyerler üzerinde, ‘düz durması gerekir’, ‘kırılabilir cam’ gibi ifadeler de bulunuyor.

Yakın dönemde müzenin kimliğinin yeniden tasarlanmasında da çalışmış olan ekip, müze etrafında kalabalık yaratma ve müze koleksiyonunun izleyiciye açık olması ilkesini koruma fikriyle yola çıktıklarını belirtiyor. Gelecek üç yıllık inşa sürecinde, koleksiyonu en az iki kez değiştirmeyi öngören uygulama, ziyaretçileri ve yoldan geçenleri teşvik etmek amacıyla ilkelerine sadık kalacak gibi gözüküyor.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım