SHAOLIN KEŞİŞLERİ DEV RÜZGAR TÜNELİ SAYESİNDE HAVADA DURABİLİYOR

shaolin-flying-monks-temple (9)

Çin’in Henan bölgesinin efsanevi Shaolin keşişleri geleneksel Kung Fu’dan daha fazlasını yapıyorlar, hatta isterlerse uçabiliyorlar. Litvanyalı mimarlık ofisi Mailitis Architects ile birlikte gerçekleştirebildikleri bu eylem için yapımı yeni tamamlanmış rüzgar tünelini kullanıyorlar.

“Shaolin Flying Monks Temple” (Shaolin Uçan Keşişler Tapınağı) havada tutma özelliği ile eşsiz bir tapınak. Dağ şeklinde tasarlanmış yapı, civarında bulunan Song dağlarından esinlenmiş, bulunduğu mekana uygun olarak Zen Budizmi’nin ve Kung Fu’nun doğduğu topraklara saygı ile tasarlanmış.

shaolin rüzgar

Doğunun batıyla harmanlandığı, Shaolin Flying Monks Temple’da bir amfi tiyatro ve sanatsal performansların yapılabileceği bir sahne de  bulunuyor. Süreç, yapının mimarı Austris Mailitis’in şans eseri Shangai Expo 2010’da birkaç Shaolin rahibi ile tanışmasıyla başlamış. Konsept Shaolin keşişleriyle özdeşleşmiş ‘havada durma’ fenomenine dayandırılmış. Mailitis’e göre şimdi bütün keşişlerin havada durmak için bir şansı var. Fikir, havada asılı durmanın gizemini çözmeye yönelik atılacak bir sonraki adım için ruhsal ve fiziksel bir şans sunuyor, keşişlerin hava ortamında dövüş teknikleri üzerine çalışabilmeleri için doğru ortamı oluşturuyor.

Heykelsi tiyatro yapısı, “dağdaki ahşap” anlamına gelen Shaolin kelimesinden ilham alıyor. 230 koltuklu amfi tiyatro bir dağ gibi şekillendirilmiş, bu haliyle Dünya’nın yatay düzlemini temsil ediyor. Rüzgar tüneli ise bir anda yükselen dallarıyla büyük bir ağacı taklit ediyor ve maneviyatı dikey bir sütun olarak sembolize ediyor.

Yapı çağdaş ve antik teknolojileri birleştiriyor, lazer kesim çelik süperstrüktür yerel taş ocağı kaynakları kullanılarak el ile yapılmış taş merdivenleri destekliyor.

300 metrekare alana sahip tiyatro, iç ve dış mekanlarında haftalık programlara ev sahipliği yapıyor. Rüzgar tünelinin üretici firması Aerodium keşişleri ve ziyaretçileri rüzgarın itme kuvvetiyle yükseltmek için yapıya özel bir teknoloji geliştirmiş. Rüzgar tünelinin makine dairesi sahnenin altına gizlenerek havayı içeri alan ses yalıtımlı delikli bir yüzey ile kaplanmış.

shaolin rüzgar shaolin rüzgarshaolin rüzgar shaolin rüzgar shaolin rüzgar shaolin rüzgarshaolin rüzgar shaolin rüzgar shaolin rüzgarshaolin rüzgar

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

    Kaydet    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım