SİRKECİ GARI VE ÇEVRESİ YAYALAŞTIRMA KAPSAMINDA DÖNÜŞÜME AÇILIYOR!

01

Sirkeci Garı ve çevresi, “Eminönü Yayalaştırma Projesi” kapsamında dönüşüme sokuluyor! Proje kapsamında, araç trafiği yeraltına alınırken, TCDD’ye ait ofis binaları da butik otele çevrilecek.

Hürriyet‘in haberine göre, Büyükşehir Belediye (IBB) Meclisi’nin bu haftaki oturumunda, TCDD’ye ait Sirkeci Garı içindeki yapıların 49 yıllığına IBB’ye kiralanması için, çalışmalara başlama kararı alındı. Protokol yapma yetkisini Kadir Topbaş‘a veren bu kararla, 124 bin metrekarelik “Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi” hayata geçirilecek.

06

Proje kapsamında araç trafiği, bat-çık yöntemiyle, yeraltına alınacak. Proje, bölgedeki “negatif araç-yaya yoğunluğunu, ihtiyaç fazlası atıl alanları, araç otopark yetersizliğini ve tarihi yapıların işlev sorunları” çözmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, Sirkeci Garı’nın bulunduğu alan deniz hattıyla birleştirilecek ve park alanına çevrilecek. 2. Abdülhamit döneminde yapılan 125 yıllık Sirkeci Garı’nın şehir müzesine dönüştürüleceği projede, tarihi yapıların işlev sorunu kapsamında geliştirilen çözüm ise TCDD’ye ait yönetim binalarının butik otel ve ofise çevrilmesini kapsıyor.

01

Avrupa’dan gelecek nostaljik Orient Express treni için sur içinde kalan bölümde iki ray hattı korunurken, tren hattı sur dışında Marmaray’la birlikte üçe çıkacak.

IDO iskelesinin bulunduğu alan, konser alanına çevrilecek. Denize, kazıklarla sabitlenecek platform üzerine, 5 bin 300 metrekarelik ‘Konser Adası’ inşa edilecek. Yeraltı otoparkı yapılacak.

11Unkapanı Köprüsü’nden Sarayburnu’na kadar olan sahil yolunun yayalaştırılmasını da içeren proje, sahil yolu araç trafiğini tamamen yeraltı tüneline alacak. Acil durumlar için servis yolu bırakılacak.

Proje dahilinde, çok tartışmalı olan, şehir içi tren hatlarının kullanımı da mevcut. Nüfusun yoğun olduğu Yedikule, Kocamustafapaşa ve Fındıkzade’deki eski tren hatları, bisiklet yolu ve yürüyüş parkuru olarak kullanılacak. Bu hatlara bağlı, eski istasyonlar da kafeterya olarak kullanıma açılacak. Yedikule’den Sirkeci’ye uzanan sur hattı boyunca bisiklet yolu, yürüyüş parkuru, dinlenme ve yaşam alanları oluşturulacak.

Proje kapsamında surdibinin yeniden yapılandırılması da gündemde. Tarihi Yarımada’nın entegre projesi, Yedikule zindanları ve kara surlarını, yeni yaşam alanlarıyla Sultanahmet ve Sirkeci’ye bağlayacak.

4 bin 500 metrekareye yayılması planlanan ticaret aksı boğaz manzaralı olacak. Bu aksta inşa edilecek yapıların, tek katlı olacağı için, silüeti bozmayacağı savunuluyor. Ayrıca proje kapsamında, denizin üstünde, Yavuz, Çelebi, Kanuni, Beyazıt ve Fatih isimleri verilecek, seyir terasları da oluşturulacak.

Lastik tekerlekli tüp geçiş projesi hayata getirildikten sonra Sirkeci-Harem iskelesi kaldırılacak ve tünelin üstündeki açık alanda üniversite etkinlik alanı, ülkeler tanıtım alanı ile Padişahlar Meydanı yer alacak.

Studio Vertebra‘nın yaptığı projenin detayları:

İmre Azem’den yeni belgesel: “Lamekan – Metalaşan Kentin Çöküşü”Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım