STEPHEN KNAPP’TAN IŞIKLA BOYANAN DUVARLAR

StephenKnapp_KOTSIFIR-05

Stephen Knapp son 30 yıldır ışık kırılmaları ve renk geçişleri üstüne çalışan bir ressam. “Lightpaintings” (Işıkboyaması) adını verdiği teknik ışık kırılmalarından yaptığı enstalasyonlardan oluşuyor. Sanatçının tablolara referans vererek ürettiği işleri, büyük ölçekli mekan enstalasyonlarına dönüşüyor.

Knapp, ışık oyunlarıyla şekillendirdiği duvar boyamalarını çok az sayıda malzeme kullanarak üretiyor. Noktasal bir ışık kaynağıyla mercekleri ve özel üretim camları yerleştirerek oluşturduğu kompozisyonlar, tüm mekana yayılan etki alanıyla büyük ölçekli mekan yerleştirmelerine dönüşüyor.

Sanatçı yaptığı enstalasyonlar için önceden bir çalışma yapmıyor. Knapp işlerini, eskiz ya da bilgisayar ortamında bir programla değil, mekana göre her seferinde yeniden ve içgüdüsel olarak üretiyor.

Işık kırılmalarıyla mekanla oynayan sanatçı yarattığı katmanları bir kompozisyona dönüştürüyor.

StephenKnapp_KOTSIFIR-01 StephenKnapp_KOTSIFIR-02 StephenKnapp_KOTSIFIR-03 StephenKnapp_KOTSIFIR-04 StephenKnapp_KOTSIFIR-05 StephenKnapp_KOTSIFIR-06 StephenKnapp_KOTSIFIR-07 StephenKnapp_KOTSIFIR-08 StephenKnapp_KOTSIFIR-09 StephenKnapp_KOTSIFIR-10
“Lightpaintings”le ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Stephen Knapp’ın işlerini anlatan bu kısa filmi izleyebilirsiniz.


k / thisiscolossalHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım