SUN, GÜNEŞİN DOĞAL DÖNGÜSÜNÜ İNTERAKTİF BİR DENEYİME DÖNÜŞTÜRÜYOR

SUN-RANDOM STUDIO (3)

Sanatçı Philip Schütte‘nin Random Studio ile birlikte tasarladığı  yerleştirme SUN; doğanın sunduğu en etkileyici manzaralardan biri olan gün doğumu ve batımını interaktif olarak kontrol edebileceğiniz bir deneyime dönüştürüyor.

Güneşi temsil eden büyük bir zıplayan top aracılığıyla izleyicinin güneşin hareketini kontrol edebildiği yerleştirme hiper gerçekçi bir dijital manzara resmi ve üzerinde hareket eden güneşin sunduğu görüntülerin bir simülasyonundan oluşuyor.

Alman sanatçı Philip Schütte belli etmeden hayatımıza sızan dijital dünyanın, hayatımızda var olma yoluyla ilgileniyor. Teknolojiyi bize nasıl değiştiğimizi hatırlatmak için bir araç olarak kullanıyor. Psikoloji, fotoğrafçılık ve interaktif medya sanatlarıyla ilgilenen sanatçının birbirinden farklı ilgi alanları işlerinde bir araya geliyor ve günlük deneyimlerimizin büyük bölümünün bir parçası olan dijital ortamı kullanarak pek de alışık olmadığımız bir yöntemle bize geri yansıyor.

Her geçen gün daha fazla etkisi altına girdiğimiz teknolojiye “yargılayıcı gözlerle bakmak yerine onun aslında ne olduğunu anlamayı” seçen sanatçı SUN’da fMRI verilerini kullanarak doğanın doğal döngüsüne müdahale ediyor ve kullanıcı ile teknoloji arasında bir köprü kurarken teknolojinin etkilerini de görünür kılıyor.

SUN fikri, Schütte sonsuz ve benzersiz evrenler yaratmak için çeşitli algoritmalar kullanan bir bilgisayar oyununun prototiplerini gördüğünde doğmuş. Tanıdık ancak tamamen kendi kendine yaratılmış manzaraları keşfedebilmenin peşine düşen sanatçı insan yapımı güneş ile atmosferi etkileşime sokmak için WebGL, Three.js gibi platformları kullanmış.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım