SUPER MARIO’NUN İLK ÇİZİMLERİ

mario_kotsıfır_8

30 yıl önce İtalyan-Amerikan asıllı bir su tesisatçısı aşık olduğu prensesini, sadece mantarları ve kurnazlığıyla acımasız bir canavardan kurtardı. O günden bu güne bu tesisatçıyı 250’den fazla video oyununda ve ününe ün katarken görüyoruz. Tüm dünyada hatırı sayılır bir üne kavuşan Super Mario‘nun bu sektörde karşımıza çıkması çok zor bir tasarım bir süreci sonunda olmuş.

İlk Super Mario video oyunu Nintendo Entertainment System tarafından 1985 yılında yayınlandı.  8-bit oyunun her bir pikseli yaratıcıları tarafından el çizimiyle yapıldı.

Nintendo tasarımcısı Takashi Tezuka “o günlerde her şeyi elimizle çizerdik” diyor. Mario’nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto ise çizim kağıdında yaptıkları tek bir hatanın tüm çizime mal olduğunu ve tekrar tekrar çizmeleri gerektiğini söylüyor. Bütün çizim bittikten ve yaptıkları işten memnun olduklarında ise çizimler yazılımcılara gönderiliyormuş.

Bununla birlite bilgisayar oyunlarının atası sayılan Super Mario ilk sürümüyle birlikte çok kolay oynanan ve anlaşılan bir strüktüre de sahip olmayı başarmış. Yaratıcısı Miaymoto bu konuyla ilgili; “birçok oyunda oyuna başlayamadan, tutorial vardır ve nasıl oynamanız gerektiği size anlatılır. Mario’da ise biz bunu oyunun ilk seviyesinde yaptık. Oyuncu tutorialın içinde olduğunu bilmeden nasıl oynayacağını, gerçekten oynayarak öğrendi” diyor.

Super Mario’nun ilk sürümü ve yaratıcılarının elinden çizimler;

mario_kotsıfır_9

mario_kotsıfır_3 mario_kotsıfır_4 mario_kotsıfır_5 mario_kotsıfır_6

instagramBanner

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım