SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ANN ARBOR’DA SAHTE BİR ŞEHİR İNŞA EDİLDİ

Mcity-5-1200×800-min

Sürücüsüz araç teknolojilerinin geliştirilmesi ve şoförsüz araçların test edilmesi amacıyla Michigan Üniversitesi ve Michigan Ulaşım Departmanı işbirliği ile Ann Arbor’da sahte bir şehir inşa edildi.

Mcity

Mcity Test Tesisi, Michigan Üniversitesi’ndeki Kuzey Kampüs Araştırma Kompleksi’nde 32 dönüm arazi üzerine inşa edildi. Alan otomobillerin kent içinde ve banliyölerde karşılaşabileceği çok çeşitli durumları taklit edebilmek için tasarlandı.

Bu tasarım, kavşaklar, trafik işaretleri ve yaya geçitleri içeren 5 mil uzunluğunda bir yolu da içeriyor. Bu sahne şehir; bina cephelerine sahip tüm bloklar, tezgahlar, sokak lambaları ve inşaat düzenlemeleri gibi engeller ile birlikte kurulmuş.

Araştırmalar için sorunlarla birlikte planlanan ‘şehir’ trafik işaretlerindeki grafiti veya soluk şerit işaretleri gibi, kendiliğinden çalışan otomobillerin gerçek hayatta zorlanabileceği kendine özgü kentsel sorunlara da sahip.

Mcity

Yalnızca cepheleri bulunan binalardan oluşan ve insana dair bir işaret görünmeyen sahte şehir fikri, biraz şeytani ve korku filmlerinden fırlamış gibi görünebilir. Ancak bu yapıların amacı çok daha iyimser: İşin aslı sahte kasabalar, geçmişte de teknolojiyi test etmek için dünyanın birçok yerinde kurulmuş. Yapay kentler, hükümetlerin ve endüstrilerin gerçek kentsel ortamlara taşındıklarında mümkün olan en iyi sonucu almalarını sağlamak için şehirde tanımlanmış çeşitli görevlere yaklaşımlarını test etme, öğrenme ve değiştirme olanağı tanıyor.

Mcity

Sürücüsüz araba bir bilim kurgu fantezisi gibi görünse de Google prototipi zaten yollarda ve diğerleri de kısa süre içinde yollara çıkmayı planlıyor: Gelecek göründüğünden daha yakın. Mcity, şöförsüz otomobilleri gerçek şehirlerin sokakları için hazır hale getirmek için atılmış büyük bir adım ve burada yapılan testler, otomotiv endüstrisinin mirasını paslanmaktan koruyor.

Mcity

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım