TIMES SQUARE, SNØHETTA’NIN KAMUSAL ALANI İKİ KATINA ÇIKARAN MEYDAN TASARIMIYLA YENİLENDİ

snohetta-times-square (10)-min

New York’un ünlü meydanı Times Square Snøhetta‘nın tasarımını yaptığı yenileme projesi doğrultusunda yeniden düzenlendi ve geçtiğimiz günlerde kullanıma açıldı. Proje meydandaki kamusal alan miktarını iki katına çıkarıyor. Yılda ortama 45 milyon ziyaretçi çeken meydan New York ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok ziyaret edilen lokasyonu olma özelliğine sahip.

times square

Yayalaştırma süreci 2009 yılında Broadway ile kesişen kısmın trafiğe kapatılmasıyla başlamış. Snøhetta’nın kalıcı yaya meydanı tasarımı; alanın karmaşık altyapısını ortadan kaldırarak meydanı çevreleyen binalar arasında tek bir düzlem yaratıyor. Projenin tam kalbine yerleştirilen 15 metre uzunluğundaki granit banklar yayaların daha konforlu bir şekilde dolaşmasına ve alanda vakit geçirmesine olanak verecek şekilde konumlandırılmış.

Bowtie” diye adlandırılan proje alanı Broadway ve 7. bulvarın 42. ve 47. caddelerle kesiştiği; Times Square tiyatrolar bölgesinin tam merkezine oturuyor. Snøhetta’nın  tasarladığı yaya yolunun ilk bölümü 2014 baharında kullanıma açıldı. O zamandan bu yana; yaya yaralanmalarının %40, araç kazalarının %15 ve genel suç oranının %20 oranında azaldığı gözlemlenmiş. Bu bölgedeki hava kirliliğinin ise %60’a varan oranlarda düştüğüne inanılıyor.

times square

Her gün ortalama 330.000 insanın geçtiği Times Meydanı’ndaki kalabalıkların doğasını ve ölçeğini anlamak; hareket biçimlerini anlamak kadar projenin en önemli kriterlerinden biri olmuş. Bunun sonucunda yeni meydan farklı hızdaki yaya dolaşımını karşılayabilecek, insan kalabalığının doğal akışını sağlayabilecek şekilde düzenlenmiş.

Bir ‘açık hava odası‘ olarak düşünülen alan düzenli yaya bölgeleri ve birbirine bağlı yüzeyler ile alanı kendi başına bir sahne haline getiriyor. Zeminde kullanılan ön üretimli beton döşeme taşları gökyüzü ve etraftaki binaların renkleriyle yansıyan çelik diskler yardımıyla sabitlenmiş.

times squaretimes square

Uzun granit banklar Broadway aksı boyunca uzanarak kamusal meydanı tanımlıyor ve çerçeveliyor. Ayrıca bankların içerisine yerleştirilen enerji ve yayın altyapısı meydanda yıl boyunca gerçekleştirilen 350’den fazla kamusal etkinlikte gerekli olan dizel jenaratör, geçici güç kabloları ve yayın ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Snøhetta’nın mimar ve kurucu ortağı Craig Dykers‘a göre projenin başarısı sadece kazandırdığı yeni estetik değer ile değil uzun zamanda karşıladığı fiziksel, psikolojik ve ekonomik faydalar ile anlaşılacak.

Times Square’in yenilenen kurgusu; sağlıklı bir kentsel peyzaj tasarımı geliştirmeyi ve kullanıcı odaklı kamusal tasarıma ilişkin bir model oluşturmayı hedefliyor.

times square times square times square times square times squaretimes square times square times square times square times square times square times square times square times square times square

 

 

 

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

    Kaydet    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım