TOKYO’DA MİMARİ MAKETLERİ SERGİLEYEN BİR MÜZE AÇILDI

maket-müzesi-KOTSIFIR-04

Mimari maketler çoğunlukla tasarım süreçlerinin aracı olarak, inşa edilecek yapı ve çevresinin bir temsili olarak görülür.

ARCHI-DEPOT mimari temsil yöntemlerinin en etkin kullanılan bu aracını “bir son ürün” olarak görüp, işin kendisi olarak maketlerin sergilendiği bir müze kurdu.

Tokyo’nun Shinagawa kentinde açılan “Maket Müzesi” maketleri birer heykel gibi izleyiciyle buluşturuyor.

Geçici birer ara eleman olarak görülen ve çoğunlukla kalıcı strüktürlere işaret eden maketler, çok nadir durumlarda ve belli bir zaman dilimi içinde herkesin görüp, erişebileceği şekilde sergilenirler. (Bu durum öğrenci projelerinde yıl sonu sergileri olurken, yarışma projelerinde kolokyumlar olarak belirir.) Tüm bu süreçlerin sonunda ise bu ara elemanların çoğu çöpe, iyi ihtimalle de sökülerek başka bir projenin maketine dönüşür.

Tokyo’da açılan Maket Müzesi, bu duruma sadece sergileme mekanı olarak değil, aynı zamanda maketleri muhafaza edebilecek bir alan olarak da çözüm arıyor.

maket-müzesi-KOTSIFIR-02 maket-müzesi-KOTSIFIR-05Mekanın 100’ü aşkın rafı muhafaza eden hattı, kalıcı koleksiyonu sergilemek için hazırlanmış. Koleksiyonda bulunan tüm maketler bir QR kod eşliğinde sergileniyor. Bu kod sayesinde maketi akkıllı telefon yardımıyla tarayıp strüktürü ve maketin ne için yapıldığıyla ilgili daha detaylı bilgi edinebiliyorsunuz.maket-müzesi-KOTSIFIR-01 maket-müzesi-KOTSIFIR-03Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım