TÜKETİM ÇILGINLIĞIMIZ VE İNŞA ETTİĞİMİZ BABİL KULESİ

towerofbabel16_kotsıfır

Photograph: Jonathan Brady/PA

Barnaby Barford bisikletle Londra sokaklarında dolaşarak şehrin zemin katı ticari kullanımlı yapılarını fotoğrafladı. Barford çektiği cephe fotoğraflarını kullanarak çiniden küçük modeller oluşturmaya başladı ve bu modelleri üst üste yığarak Babil Kulesi‘ne gönderme yapan heybetli bir kule yaptı.

6 metre uzunluğundaki bu heybetli kule her biri birbirinden farklı 3000 çini bloktan oluşuyor. Kentlilerin kentli olmaktan çok alışveriş yapan tüketiciler olduğunu söyleyen Barfold, Babil Kulesi’yle, kapital başkentlerinden biri haline gelen Londra‘nın ve onun tüketici kentlilerinin hikayesini anlatmak istemiş.

towerofbabel9_kotsıfır

Kulenin tabanında Londra‘nın terkedilmiş yapıları- ticari alanları bulunurken kulenin doruklarında ise soylulaştırma projeleri sonrasında kentin çekim merkezi haline gelmiş uluslarası markaların mağazaları, butik kafeler, oteller ve galeriler tarafından doldurulmuş yapıları yer alıyor. Kent içi ekonomik hiyerarşiyi okutabilen ve yıkılacakmış gibi tekinsiz bir his veren kule, bir tüketim anıtı olarak, insanlığın cennete, yaşamsal tatmine ulaşma çabasını sembolize ediyor.

towerofbabel12_kotsıfır

towerofbabel17_kotsıfır

Photograph: Guy Bell/Rex Shutterstock

babeltowerofbabel10_kotsıfır towerofbabel11_kotsıfırtowerofbabel13_kotsıfır towerofbabel14_kotsıfırpeterfritzinstagramBannerHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım