ULAŞIM HAKTIR: “BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİNİ DURDURUN!”

bisiklet_kaza
Fotograflar: DHA

Ulaşım tüm kullanıcılar için eşit bir haktır! Türkiye’de 4 tekerli ulaşım araçlarını tercih etmeyen her kullanıcı için bir kabusa dönüşen bu hak; dikkatsizlik, trafik ihlalleri ve çoğunlukla da yaya ve bisikletlileri yok sayan kullanıcılar yüzünden yerini ölümle sonuçlanan kazalara bırakıyor.

Şehirlerde artan araç yoğunluğu ve trafikte yapılan kural ihlalleri yayalardan bisikletlilere araçsız her yolcu için ulaşım hakkını bir kabusa dönüştürüyor.

Fransız bisikletçi Christian Jean Auguste Niaffe‘nin Marmaris’te emniyet şeridinde yol alırken bir araç tarafından ezilerek öldürülmesi son zamanlarda artan bisikletli ölümlerine bir yenisini daha ekledi.

bisiklet_kaza_1

“Bisikletli Ulaşım Platformu” (BUP) Türkiye’de artan bisikletli ölümlerini protesto etmek için 31 Mayıs Pazar günü “BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİNİ DURDURUN!” eylemi düzenliyor. İstanbul’un her iki yakasında yapılacak olan bu büyük çaplı bisiklet eylemi tüm bisikletlilere, bisiklet gruplarına, bisiklet kulüplerine, bisiklet derneklerine ve bu konuda duyarlı herkese açık.

Kot Sıfır olarak bu eylemlerin sadece İstanbul özelinde kalmadan diğer şehirlere de yayılmasını diliyoruz. Siz de bisikletli ya da yaya, ulaşımın bir hak olduğunu düşünüyorsanız 31 Mayıs Pazar günü eyleme katılıp destek verebilirsiniz.

Bisikletli Ulaşım Platformu’nun yaptığı eylem çağrısıyla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer ‘Kot’lar: Bisiklet Yoluna Park Etme, Bizi Yoldan Çıkarma!Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım