ULAŞIM UYGULAMASI CITYMAPPER AKILLI OTOBÜS SEFERLERİNE BAŞLIYOR

citymapper-smartbus-design-

Dünyanın dört bir yanında kullanıcılarına ulaşım çözümleri üreten akıllı telefon uygulaması Citymapper, Londra’da akıllı otobüs seferlerine dayalı alternatif bir ulaşım sistemi geliştiriyor. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu 40 şehirde hizmet veren uygulama açık veri kaynaklarını kullanarak şehirlerdeki ulaşım hatları için çözümler sunuyor.

Topladığı verileri kullanarak yeni bir ulaşım yöntemi yaratmayı hedefleyen proje ilk adım olarak otobüs servisini seçmiş. Pilot bölge olarak Londra şehir merkezinde şirketin ana ofisinin de bulunduğu bir hat seçilmiş. Buradaki deneme sürecinden sonra şehrin diğer bölgelerinde başka hatların da açılması planlanıyor.

akıllı otobüs

Şehrin otobüs hatlarını geliştirerek daha verimli güzergahlar oluşturmak fikrine dayanan modelin trafiğin yoğun olduğu şehirlerde daha çok işe yarayacağı düşünülüyor.

Citymapper tarafından geliştirilen ‘Smartbus’ isimli otobüs akıllı ve yeşil olarak tanıtıldı. Şirketin kullanıma açtığı pop-up rotada şu an 30 koltuklu bir araç kullanılıyor. Son teknoloji ile tasarlanmış otobüste her kullanıcı için ayrı bir usb girişi, yolculara ne zaman inmeleri gerektiğini gösterecek geniş ekranlar bulunuyor. Ayrıca otobüs uygulamadan çektiği bilgiyle şoförü yolcu sayısı, trafik durumu ve mesafe hakkında sürekli güncel tutuyor.

akıllı otobüs

Pilot hattan edinilen yolcu tecrübeleri ve deneyim üzerine şehrin diğer yerlerinde de otobüs hatlarının geliştirilmesi planlanıyor. Projeyi ilerleyen zamanlarda İstanbul trafiğinde de görmemiz mümkün olabilir.

akıllı otobüs akıllı otobüsakıllı otobüsakıllı otobüsakıllı otobüs

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım