VERCORIN’İN TARİHİ PEYZAJINA ADAPTE OLAN SOKAK BOYAMASI

_kotsıfır-04

İsviçre’nin Vercorin şehri her yıl tüm dünyadan sanatçıları şehre davet ediyor. Yaz dönemi boyunca kentin peyzajında yer alacak bir sanatsal müdahale yapan sanatçılar, yerleştirme olarak sıkça gördüğümüz heykellerden özellikle kaçınıyorlar. Tekil bir heykel değil tüm kente adapte olacak yaratıcı kentsel müdahalelerle ilgileniyorlar.

2010 yılında Lang/Baumann‘dan istenen bu iş için Sabina Lang:  “Kent sokakları bir çeşit serbest bölge olduğundan yüzeylerinde çalışmanın ilginç olacağını düşündük.” diyor. “Yollara yapacağımız ve Vercorin’in geleneksel mimarisiyle kontrast oluşturacak, canlı renklerden oluşan çalışma bize de çok ilginç geldi ve heyecanlandırdı.”

Ofisin uygulamaya karar verdiği tasarım referanslarını sokak yönlendirmelerinden ve kasabanın merkezine bağlanan yan yolların geometrilerinden alıyor.

Tekil ve simgesel bir heykeldense tüm şehre yayılan bu müdahale, kentin içinden ilham alarak katkı sunuyor. Özellikle çocukların çok sevdiği bu etkileyici sokak boyaması, Vercorin sokaklarını eğlenceli bir oyun alanına çevirmeyi başarmış.

_kotsıfır-01 _kotsıfır-02 _kotsıfır-03twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım