VITRA DESIGN MUSEUM TASARIMCI ETTORE SOTTSASS’IN 100. YAŞINI SERGİYLE KUTLUYOR

ettore-sottsass (1)

Bu yaz, Vitra Design Museum tarafından hazırlanan “Ettore Sottsass, Rebel and Poet” sergisi, 20. yüzyıl tasarımının en etkili ve özgün figürlerinden biri olan Avusturyalı-İtalyan tasarımcının 100. yaşını kutluyor.

Tanınırlığını Olivetti için tasarladığı ofis ekipmanlarıyla yakalayan tasarımcı, şiirsel, minimalist heykelsi objeleriyle 1980’lerin tasarım kolektifi Memphis‘in öncülerinden figürlerinden biriydi. Ettore Sottsass uzun kariyeri boyunca disiplinler arasında işler üreterek arkasında sayısız ürün, fotoğraf ve yazı bıraktı; mobilya tasarımlarından otuza yakını Vitra Schaudepot koleksiyonunda sergileniyor.

Sottsass’ın en ünlü eserleri Memphis grubu için tasarladığı mobilyalar oldu, büyük bir sansasyon yaratan mobilyalar 1980’lerin postmodern estetiğini taşıyordu. Memphis objelerinin renkleri, desenleri ve formları günlük hayattan esinlenmiştir; Sottsass’ın 1960’dan beri yaptığı kapsamlı seyahatlerini, pop kültürünü ve Avrupa dışındaki uygarlıkların kültürlerini yansıtır. Carlton kitaplığı (1981), Ashoka lambası (1981), Tartar masası (1985) gibi ikonik nesneler izleyiciyle iletişim kurmaya ve kendilerini işlevsel tasarım yaklaşımından özgürleştirmeye çalışıyor. Sottsass formu ve işlevi bir kısıtlama olarak görmek yerine, insanın kendi doğasını keşfetmesi için bir fırsat olarak görüyordu ve tasarımlarını bu yönde şekillendirdi.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım