VİYADÜK AYAKLARINDA SÜREN HAYATLAR

Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-04

Mimari fotoğrafçı Gisela Erlacher, son 20 yıldır viyadüklerin altında süren hayatları fotoğraflıyor. Sanatçının ilk defa Viyana’da 2 köprü arasında yapılmış bir evi fark etmesiyle başlayan proje, 20 yıldır kent peyzajı içinde gizlenmiş, gözlerden uzak kalan yaşam alanlarını fotoğraflamasıyla devam ediyor.

Erlacher, “Betondan Gökyüzü” (Skies of Concrete) adını verdiği projesi için, önce yaşadığı yerde, yıllar içinde de seyahat ettiği İngiltere, Hollanda ve Çin gibi farklı şehirlerde bu yaşam alanlarını belgelemiş.

Sanatçı, farklı şehirleri gözlemledikçe bu hız yollarının, altında tanımlanan hayatları da değiştirdiğini görmüş. Kentsel doku içinde artık olarak kalan bu boşluklar Avrupa kentlerinde kamusal alan özelliği kazandırmak için yapılandırılırken Çin’de durumun tamamen farklılaşmış. Artan nüfus yoğunluğuyla birlikte, artık kalan kent boşluklarını alt gelir düzeyine ait kesim doldururken bu boşluklar; park, bisiklet park yeri ya da kamusal alan olmaktan çıkıp bir anda işçi konutlarının yükseldiği ve zorunlu barınma ihtiyacını gideren yerlere dönüşüyor.

Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-01 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-02 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-03 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-04 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-05 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-06 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-07 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-08 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-09 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-10 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-11 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-12 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-13 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-14 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-15 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-16 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-17 Erlacher_Skies-Concrete-KOTSIFIR-18bannerMekan1Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım