YAŞ ALAN SERAMİKLERİN SANATI: KINTSUGI

kintsugi-00

Kintsugi (veya kintsukuroi) Japonya’da kırılan seramikleri onarmak için uygulanan geleneksel bir tamir yöntemi. Japonya’da nesilden nesile geçerek kültürel mirasa dönüşen kintsugi, içinde barındırdığı felsefesiyle, nesnelerin yaşının saygı duyulması gereken bir özellik olduğuna dikkat çekiyor. Bu sebeple onarılması gereken seramikler seremonik bir ritüelle bir nevi yaş alan bir canlıya dönüşüyor. Uygulama onarım malzemeleri saklanmadan ve sürecin açıkça anlaşılabileceği şekilde yapılıyor.

Nesillerdir altın, gümüş veya platinyumdan oluşan özel bir karışımla tekrar kullanılabilir hale getirilen seramikler, tamir sonrasında çoğu zaman orijinalinden daha güzel bir halde karşımıza çıkıyor.

kintsugi-01 kintsugi-02kintsugi-00

Charlotte Bailey de kintsugi tekniğinden etkilenerek kırılan seramikleri onarıyor. Kintsugi’nin aksine yapıştırıcı kullanmayan sanatçı, bu işlem için kumaşları örüyor. Hasar görmüş seramikleri kumaşla kaplayan sanatçı, bağlantı noktaları için de altın yaldızlı iplikler kullanıyor. Baile, seramiklerin kayıp parçalarını da bu iplerden yaptığı desenlerle dolduruyor.

kintsugi-kotsıfır-01 kintsugi-kotsıfır-02 kintsugi-kotsıfır-03 kintsugi-kotsıfır-04 kintsugi-kotsıfır-05 top-kotsıfır-01

Aşağıdaki video Londra’da Kintsugi workshopu yapan Tokyobike‘de çekilmiş. Kendiniz bu tekniği uygulamak isterseniz videodan nasıl uygulandığını görebilirsiniz.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım