YENİ BİR GÖÇEBE YAŞAM PRATİĞİ: MOBİL EVLER

mobil_evler_4

“Mobilite” düzenin sürekli karşımıza çıkarttığı bir durum. Hepimiz mobil ve esnek çalışma koşullarına uygun birer birey olmak zorunda kalıyoruz. Bizden bir önceki neslin aksine, bizim büyük çoğunluğumuz, hayatımız boyunca tek bir işte çalışıp, “güvenilir bir kurumdan” 20 yılın ardından emekli olamayacağız gibi duruyor… Geçtiğimiz yılların, bu koşullarla beraber geliştirdiği yeni iş tanımları arasında da mobil olmak, esnek olmak, bitmeyen çalışma saatlerine bağışıklık kazanmak gibi gerçekten de bir önceki neslin pek de çalışma hayatı literatüründe olmayan şeyler mevcut. Bu yeni koşullar da sadece bilgi dağarcığımıza girmekle kalmadı artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Mobilite ve esnek koşullara bu kadar ayak uydurabilmiş bir neslin bu adaptasyon süreci sonunda geçirdiği yeni bir evrimsel süreç de tabi ki mevcut; “freelancer”lar (bir yere bağlı olmadan evlerinden mobil olarak çalışan insanlar). Bu insanlar, zannedildiği gibi, iş bulamadıkları için başlarına buyruk çalışmıyorlar. Gerçekten mobiller! Tam da bu yüzden gün geçtikçe yaygınlaşan urban stationlar bi yana, artık yaşam pratiğimizde bu koşullara göre şekillenmeye başladı.

Mobilite ve esneklik bu kadar hayatımızın bir parçası haline gelince de mecburen yaşama şekillerimiz ve alışkanlıklarımızda da bir değişim kaçınılmaz hale geliyor. Yeni bir özgürlük alanı ve yeni göçebe yaşam pratiği olarak tanımlanan mobil evler de işte tam bu saydığımız değişimlerin bir uzantısı olarak kendini göstermeye devam ediyor.

Gestalten‘in yayınladığı The New Nomads kitabı, dünyada çoğalan göçebe yaşamın yeni formları olan mobil ve modüler evleri derlemiş. Hane içi gündelik hayat pratiklerinden, konut mimarisinin tipolojisine kadar birçok değişmez saydığımız şey, içinde bulunduğumuz ve zamanla yaşamımızın bir parçası haline gelen koşullarla birlikte şekilleniyor ve değişiyor.

Yeni bir çağın habercisi olan bu mobil evler de, esnek ve mobil çalışma arkadaşı arayan iş yerlerinden hanemizin içine bu şekilde sızmış gibi duruyor…

mobil_evler

Fotoğraf Malte Spindler/DIE BRUeDER © Sealander GmbH 2014

mobil_evler_1

Fotoğraf © Michiel de Cleene

mobil_evler_2

Fotoğraf © Benji Wagner

mobil_evler_3

Fotoğraf © Ross Campbell, Processcraft

mobil_evler_4

Fotoğraf © People’s Architecture Office, People’s Industrial Design Office

mobil_evler_5

Fotoğraf © Vitra, Ph. Julien Lanoo

mobil_evler_6

Fotoğraf © João Morgado

mobil_evler_7 mobil_evler_8 mobil_evler_9Yorum yap

Paylaşım