YENİ EVCİL(L)İK HALLERİ

yeni_evcillik_halleri_0_kotsifir

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde Y. Doç. Dr. Avşar Gürpınar, Araş. Gör. Görkem Özdemir ve Tasarımcı Adnan Serbest yürütücülüğünde 2015-16 Bahar döneminde gerçekleşen ‘Yeni Evcil(l)ik’ konulu mobilya tasarım stüdyosunun çıktılarından seçilen altı farklı mobilya 20-25 Haziran 2016 tarihlerinde SALT Galata’ya yerleştirilecek. Ziyaretçilerin kullanımına açık olacak mobilyaların kullanıcı deneyimi de öğrenciler tarafından belgelenecek. Projenin diğer çıktıları ise Santralistanbul kampüsünde farklı konfigürasyonlar halinde, kullanılabilir bir şekilde sergilenmekte.

Proje metni;

Yeni Evcil(l)ik Halleri projesi, 36m2’lik bir yaşam alanı içerisinde ev hayatının yeniden düşünülerek bu hayata karşılık gelecek mobilyanın bir ürün değil bir kavram olarak, en geniş anlamı ile değerlendirilmesini ve tasarlanmasını amaçlar.
Mobilya; konvansiyonel arketipler yerine, en genel anlamı ile ‘işlev sunucu’ (fr. fourniture) ya da ‘hareket ettirilebilen barınma mekanı nesnesi’ (lat. mobile) olarak ele alındığında forma ve işleve dair gerçek olasılıklarını ortaya çıkarır. Sadece faydacı bir bakış üzerinden tanımlanmayan tasarım ihtiyaçları, tasarımcının kategorik/paradigmatik sıkışmalardan kurtularak, profesyonelliğin alışılagelmiş ritüellerinden ve kolay formüllerinden kaçabilmesine olanak sağlar. Bu da daha özgür ve özgün bir tasarlama etkinliğinin fiziksel ve düşünsel alanının genişletir.
Bu proje, tasarımda konvansiyonel araç ve yöntemlerin ötesine geçerek, İstanbul’da bir arada var olabilmeye devam eden endüstri öncesi, endüstriyel ve endüstri sonrası üretim pratiklerinden faydalanan bütüncül bir anlayış üzerine kurulmuştur. Mobilyanın mekan ile ve her ikisinin de kentteki/evdeki, güncel ve gündelik yaşam pratikleri bağlamında ele alınmasıyla, spekülatif bir ev hali, tüm mobilya ve diğer elemanları ile kolektif bir çalışma üzerinden şekillenecektir. Proje, araştırma, tasarım, üretim ve kurulum olmak üzere 4 ana fazdan oluşmaktadır.

yeni_evcillik_halleri_1_kotsifir

Tabula Masa / Elif Cansu Kayıkçı

yeni_evcillik_halleri_2_kotsifir

Cem Örgen

yeni_evcillik_halleri_3_kotsifir

Esra Tokat / Işıl Terzioğlu

yeni_evcillik_halleri_4_kotsifir

Nur Horsanlı

yeni_evcillik_halleri_5_kotsifir

Nur Seda Şahin

yeni_evcillik_halleri_6_kotsifir

İlkem Ege Sözbilir / Nadir Mert Çetin

yeni_evcillik_halleri_7_kotsifir

Yağmur Kocaman

yeni_evcillik_halleri_8_kotsifir

Derya Akdemir

yeni_evcillik_halleri_9_kotsifir

Günbike Erdemir

yeni_evcillik_halleri_10_kotsifir

Utkan Kanberoğlu

yeni_evcillik_halleri_11_kotsifir

Tufan İşcan

yeni_evcillik_halleri_12_kotsifir

Ecem Aksoy

 

Öğrenciler
Arad Kris Suna // Cem Örgen // Derya Akdemir // Ecem Aksoy // Elif Cansu Kayıkçı // Esra Tokat // Günbike Erdemir // İkra Kılıç // İlkem Ege Sözbilir // Işıl Terzioğlu // İzel Demirhan // Gökberk Günday // Mert Çetin // Mertcan Avcı // Nur Horsanalı // Nur Seda Şahin // Pelin Işlak // Selin Işıldar // Sena Ortaç // Tufan İşcan // Utkan Kanberoğlu // Yağmur Kocaman
İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2016.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım