YER YÜZEYİNDEKİ YARA İZLERİ

kpkkk

Sanatçı Emmet Gowin doğanın ve yer yüzeyinin değişimini 20 yıldır çektiği hava fotoğraflarında arıyor. Meksika, Çekoslovakya, Amerika, Asya ve Orta Doğu’yu havadan fotoğraflayan sanatçı yüzeydeki değişimleri çarpıcı bir gerçeklikle belgeliyor.

Gowin’in işleri insan eylemlerinin gezegenin üstündeki yaptırımlarını kaydediyor. Yoğunlaştığı alanlar, hafriyat alanları, maden ocakları, nükleer test alanları gibi boşluklar olan sanatçının havadan çektiği karelerde soyut geometrik şekilleri görmek mümkün.

Sanatçının işleri, ilk bakışta romantize edilebilecek bir peyzaj gibi görünse de tüm bu boşlukların doğanın organik birer parçası değil, insan eliyle yapılan tahribatlar olduğunu bilmek, doğaya müdahale etmekteki hadsizliğimizi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Emmet-Gowin-kotsıfır-01Emmet-Gowin-kotsıfır-03 Emmet-Gowin-kotsıfır-04 Emmet-Gowin-kotsıfır-05Emmet-Gowin-kotsıfır-02 Emmet-Gowin-kotsıfır-06 Emmet-Gowin-kotsıfır-07 Emmet-Gowin-kotsıfır-08 Emmet-Gowin-kotsıfır-09twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım