YERLEŞİK KALMAK İSTEYEN GEZGİNLER İÇİN GÖÇEBE BİR EV: “DD16”

modüler-mimari-kotsıfır (2)

“Bazen modüler mimariyle ilgili düşüncelere dalıyorum ve limitlerini merak ediyorum. Coğrafi sınır dediğimiz şey tam olarak nedir? Modüller dünyanın öte tarafına gönderilebilir mi? Doğa ya da iklim birer sınırlama mı? Aşırı iklim değişiklikleriyle nasıl başa çıkarız? İdeal yaşam alanı nedir? İnsanların konforlu yaşamaları için ne kadar alana ihtiyaçları var? Hangi duygular mimariyi harekete geçirebilir ve geçirmeli? Mimarlık teknoloji yardımıyla seri üretilen ve kaliteli bir şey olabilir mi? Tasarım bugün ne kadar önemli? Konu mimarlık olunca tasarım tam olarak nedir? Modüler mimarinin rolü ne olabilir? Mimarlık statik mi yoksa zamanla değişen bir şey mi?”

BIO architects‘ten Ivan Ovchinnikov bu düşünceleri merkezinde, su üzerinde sorunsuz yaşanabilecek, 2 modülden oluşan, DD16 adında bir ev prototipi geliştirdi. DD16 Evi, farklı yerleri yerleşik halde ziyaret etmek isteyen gezgin ve turistler için geliştirildi.

Kompakt ve sade bir tasarımı olan DD16’nın iç hacminde banyo, çift kişilik oda, yemek alanı ve açık alan olarak kurgulanmış bir veranda bulunuyor. Modüler yapı geniş cam cephesiyle de iç mekanda optimum gün ışığı sağlıyor.

DD16 Evi’nde modüler mimarinin sınırlarının nerede başlayıp bittiğini sorgulayan Ivan Ovchinnikov kompakt ve modüler mimariyle konforlu yaşam alanları üretmeyi amaçlıyor.

modüler mimarimodüler mimari modüler mimari modüler mimari modüler mimari modüler mimari modüler mimari modüler mimari

imajlar © vlad mitrichev

K / designboom

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım