165 SANATÇI ESKİ BİR BANKA BİNASINI 5 KATLI BİR SANAT DENEYİMİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

the haus (4)

Eski, terk edilmiş bir banka, 165 sanatçıya bırakılırsa sonuç ne olur? Tabii ki onu hayran bırakan beş katlı sanat bir tecrübesine dönüştürürler.

The Haus, Berlin Kurfürstendamm’da bulunan eski bir banka binası iken; yakın geçmişte her türlü sanatla dolu bir binaya dönüştürüldü. Toplamda yetmişten fazla ülkeden 165 sokak sanatçısı, bu devasa gri yapıyı, renkli ve canlı bir tecrübe haline getirdi.

Beş katın her bir bölümünde, enstalasyonlardan resimlere, heykellerden etkileşimli sanat projelerine kadar çok sayıda sanat projesi bulunuyor.

Proje, tanınmış Alman sokak sanatçıları Kimo, Bolle ve Jörni tarafından başlatıldı. Projelerini her zaman kar amacı gütmeden kolektif sanatçı ağlarının ortak çabalarıyla gerçekleştiren sanatçılar sokak sanatına hak ettiği değeri vermeye çalıştıklarını düşünüyorlar. Bu nedenle katılımcı sanatçılar ödeme almadığı sergide, sanat eserleri de satılık değil.

Bu yıl haziran ayına kadar açık olan Haus, geçici alan kullanımının net bir örneği. Bina, yeni konutlar için yer açmak için yakın zamanda yıkılacak. The Haus’u ziyaret etmeyi planlıyorsanız, çok geç kalmış olsanız bile, sanatçılar sanatlarını yapmak için yeni bir Haus arayışına girdiler.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım