2017’DE SERPENTINE PAVYONU’NU TASARLAYACAK İSİM AFRİKALI MİMAR FRANCIS KERE OLDU

serpentine 2017_ kere (3)

2017 yazının Serpentine Pavyonu’nu tasarlamak için görevlendirilen isim bu sene Diébédo Francis Kéré oldu. Afrikalı mimar önerdiği cesur ve yenilikçi strüktür ile işlerinin karakteristik özelliklerinden biri olan doğal ışık kullanımını Kensington Bahçeleri’nin çimlerine taşımayı vaat ediyor.

Çocukluğunun geçtiği Gando’da köylüler için ortak bir buluşma ve vakit geçirme noktası yaratan bir ağaçtan ilham alan Kéré; ziyaretçileri doğayla ve birbirleriyle iletişim kurmaya teşvik eden bir yapı tasarladı. Merkezde çelik bir strüktür ile desteklenen, yayılarak genişleyen ve yükselen çatı gölge yapan bir ağaç örtüsünü taklit ederek Londra’nın yağmuru ve yaz sıcağı için bir sığınak işlevi üstlenirken, bir yandan da havanın serbestçe dolaşmasına imkan tanıyor.

Daha önce Burkina Faso’da iklim ve doğal peyzaj açısından zorlu gerçekliklere çözüm üretmekle yüzleştim. Bu nedenle Royal Park’ta benim sağlayacağım katılımın ziyaretçiler açısından sadece doğa içinde bir deneyim olmaktan ziyade, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını provoke eden yeni bir yönü olması gerekiyordu.

Kéré, tasarımında Londra iklimini pozitif bir yönden ele alarak, kullandığı yaratıcı yöntemlerle sürekli değişen Londra havası ile uyumlu bir yapı tasarlamış. Pavyonun dört ayrı giriş noktası merkezdeki avluya erişimi sağlıyor, avluda ziyaretçilerin güneşli günlerde oturabilecekleri ve rahatlayabilecekleri alanlar tasarlanmış. Yağmur yağdığında ise çatıdaki açıklıktan toplanan suların merkezdeki strüktür üzerinden bir şelale gibi boşalarak zemindeki drenaj sistemine ulaşması, daha sonra parkın sulanmasında kullanılması planlanıyor. Çatı ve duvar örgüsü için malzeme olarak ahşap seçilmiş. Gündüz vakti gölgelik işlevi gören ahşaplar gölgelerin bir araya toplandığı ara ara ışık ile bölünen havuzlar oluşturacak, gece ise duvarlar üzerlerindeki gözeneklerden sızan ışık ile içerideki hareketliliği dışarı yansıtacak.

Afrikalı mimar Kéré’nin Berlin’de yürüttüğü ofisi Kéré Architecture, “Serpentine Galleries” in daveti ile geçici bir pavyon inşa edecek olan 17. Mimarlık ofisi. Geleneğin 2000 yılında ortaya çıkmasından beri uluslararası üne sahip birçok mimar Londra’daki ilk yapılarını burada inşa etme ve yılın en beklenen etkinliklerinden birinin baş aktörü olma şansını elde ettiler. Serpentine Pavyonu Londralılar için yaz aylarında büyük ilgi gösterilen mekanlardan biri ve her sene çok miktarda ziyaretçiyi ağırlıyor. Serpentine’in sanat direktörü Hans Ulrich Obrist ve CEO’su Yana Peel, bu seneki seçimi David Adjate ve Richard Rogers’ın danışmanlığında yaptılar.

Pavyon 23 Haziran ve 8 Ekim tarihleri arasında Kensington Gardens’ta ziyaret edilebilecek.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım