40.000 PLASTİK ATIK, 40.000 YAPI MALZEMESİ

PET-DUVAR- (10)-min

Tipolojisini Mies van der Rohe’nin Farnsworth Evi’nden referans alan, tabandan tavana örülmüş oluklu transparan levhaların arasına doldurulan 40.000’in üzerinde plastik şişenin yapı malzemesi olarak kullanıldığı sürdürülebilir pavyon PET, bir yapı malzemesi olarak plastiğin kullanımını pratik eden geçici bir inşa projesi.

Tasarımcılarının, beton gibi kalıcı bir yapı malzemesinden farklı olarak, somut bir değeri kaybetmeden, yeniden ve tekrar kullanımının geçici bir binanın amacıyla paralel buldukları fikriyle başlayan proje; geçici bir süre için atölye çalışmaları ve sergilere ev sahipliği yapacak. Hollanda’da yerleştiği parkta bir buluşma noktası olarak da ilgi çeken PET, son zamanlarda kent konseyi, mahalle forumları gibi etkinlikler için de sıklıkla kullanılan bir alan haline geldi.

Yürtücülüğünü Project,DWG ve LOOS.FM’in üstlendiği pavyon, “sürdürülebilir” bir çözüm olmayı hedeflemek yerine, yeni imkânları keşfetme aracı olma niyetinde. Projede kullanılan çok sayıda şişe, ziyaretçilerin atıklarının nereye gittiğini sorgulayacağı ümidiyle, ürünleri ne şekilde tükettiğimizi ve ne kadar çok atık ürettiğimizi vurgulamayı amaçlıyor.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım