ADRIAN VILLAR ROJAS’IN MET MÜZESİ İÇİN ÜRETTİĞİ MELEZ HEYKELLER

met museum-adrian-villar-rojas-hibrid (1)-min

Arjantinli sanatçı Adrián Villar Rojas, New York Metropolitan Müzesi‘nin çatı bahçesi için müzenin geniş koleksiyonundan karakterlerin ve objelerin bir araya getirildiği akşam yemeği partisi görünümlü bir enstalasyon hazırladı.The Theater of Disappearance” isimli iş Met Müzesi‘nin koleksiyonundaki 100’ü aşkın tarihi veya çağdaş eserin üç boyutlu olarak taranması ve dijital mecrada bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

met rojasEserlerin melez ve yapay yorumlarını oluşturmak için üst üste, yan yana konumlandırılmış parçalar CNC ya da 3 boyutlu baskı ile şekillendirilmiş. Bütün yerleştirme sert hava koşullarından zarar görmemesi için otomotiv boyası ile kaplanmış.

Central Park ve Manhattan silüetinin panoramik manzarasına sahip olan müzenin çatı bahçesi bölümünde bulunan yerleştirmenin çoğu; diyagonal yerleştirilmiş bembeyaz yemek masaları etrafında şekillendirilmiş. Masaların iki tarafı sandalyelerle çevrilmiş, bazılarına ise heykeller oturtulmuş.

met rojas

Partinin bazı davetlilerinin masaya gömüldüğü, bazılarının ise daha çok birbiriyle etkileşim halinde göründüğü beyaz heykeller bir ziyafet sahnesini canlandırırken; ziyafetten uzak duran diğer parçalar siyah renk ile belirtilmiş.

Mekana özgü yapılan yerleştirmenin fikri; Met’in önemli eserlerin orijinalleri yerine alçı dökümlerinin sergilendiği erken dönemine dayanıyor. Villar Rojas’ın amacı müzenin ideolojik duruşunu ve geniş koleksiyonunu nasıl sunmayı seçtiğini sorgulamak. Bu yüzden müzenin içinden çöpçü avıyla seçilen parçalar herhangi bir hiyerarşiyi ortadan kaldıracak ve sınıflandırmalara izin vermeyecek şekilde bir araya getirilmiş.

Adrián Villar Rojas‘ın, 2015 yılında 14. İstanbul Bienali için ürettiği The Most Beautiful of All Mothers (Tüm Annelerin En Güzeli) isimli işine buradan ulaşabilirsiniz.

met rojas met rojas met rojas met rojas met rojas met rojas met rojasmet rojas

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım