AFET TOPLANMA ALANLARI “RANT”A AÇILMAYA DEVAM EDİYOR!

gölcük

İstanbul’da olması beklenen büyük deprem için yapılan tüm uyarılara rağmen, 17 Ağustos depreminden sonra belirlenen 480 acil toplanma alanının 270’i imara açıldı. Afet toplanma alanı olarak ayrılan arazilere gökdelen ve AVM’ler yapıldı.

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Ali Nasuh Mahruki, Bugün gazetesine verdiği röportajda, deprem vergisi adı altında toplanan paraların nereye harcandığının bilinmediğini söyledi.

Anthill Residence

 

Afet alanlarının rant bölgelerine dönüştüğüne dikkat çeken Mahruki şunları şöyledi: ”“Depremden sonra 480 farklı nokta toplanma alanı ilan edildi. Bu alanların yarısından fazlasını imara açtılar, AVM, rezidans, bina diktiler.  Birilerinin bunlardan dolayı yargı önüne çıkıp hesap vermesi gerekir. Bu kadar toplanma alanını siz hangi yetkiyle imara açtınız? Kamuya, millete, devlete ihanet edildi, ceplerini doldurdular.”

Mahruki, 1999 depreminden sonra deprem için toplanan paraların amaç dışı kullanıldığını söyledi : ”99 depreminden sonra hükümet deprem vergisi diye bir şey ortaya atmıştı. Cep telefonlarımızdan özel deprem vergisi alınmaya başlamıştı. Bu kapsamda ne kadar vergi toplandı hiç bilmiyoruz. Hiç açıklanmadı. Bu paraların ne olduğu sorulunca maliye bakanı bu paralarla yol yaptıklarını iddia etti. Bu paraların nasıl harcandığının hiçbir hesabı da tutulmadı. Depremden de rant devşirdiler.”

İstanbul Forum AVM

İstanbul Forum AVM

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe 17 ağustos depreminden sonra belirlenen afet toplanma alanlarının sayısının 493 adet olduğunu söyledi ve şunları ekledi: ”Marmara Forum AVM, İstanbul Forum AVM, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’nün yeri, 46 dönümlük İETT arazisi, Kadıköy’de eski Otosan fabrikasının bulunduğu yer, bugün gökdelenlerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu eski meteoroloji binasının olduğu alan toplanma alanı olarak belirlenmişti. Ama ne yazık buralar gibi mevcut yerler ranta kurban edildi.

Bunlarla beraber; Şişli, Bahçelievler, Zeytinburnu, Üsküdar, Tuzla, Maltepe, Esenler, Bağcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa ilçelerindeki afet toplanma alanlarına 5 AVM, 5 rezidans ve 8 lüks site inşa edildi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın 21 Ocak 2015 tarihli önergesi ile, İstanbul’un 39 ilçesinde belirlenen 367 acil toplanma alanında sadece 1 milyon 151 bin 575 kişinin kalabileceği ortaya çıktı. Depreme dayanıklı okul, spor tesisi ve sosyal tesis alanlarında da ise  1 milyon 75 bin 115 kişi daha barınabilecek.

Bu verilere göre olası büyük bir depremde 14 milyon 377 bin 18 kişinin yaşadığı İstanbul’da, nüfusun yalnız %16,41’i geçici barınma imkanına sahip olabilecek.

 Sirkeci Garı ve Çevresi Yayalaştırma Kapsamında Dönüşüme Açılıyor!

 Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım