ATIK MALZEMELERLE İNŞA EDİLEN KENTSEL OYUN ALANI: SWINGS PARK

kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-00

Basurama ve City Yeast, Tayvan’ın başkenti Taipei’de tamamen atık malzemelerden üretilmiş bir oyun alanı tasarladı.

İspanya’da kurulan Basurama, tüketim sonucu ortaya çıkan atık malzemelerin, yenilikçi bir şekilde nasıl dönüştürülebileceğine odaklanan bir sanat kolektifi. City Yeast ise kentin ve kentlilerin etkin olduğu deneysel tasarımlar üreten bir tasarım stüdyosu. Bu iki grup “Swings Park” projesi için bir araya geldi ve kent boşluğunu eğlenceli bir oyun alanına dönüştürdü.

4 metre yüksekliğinde bir salıncağın da içinde olduğu tasarım, jenerik plastik oyun alanlarını, geri dönüştürülmüş malzemelerle yeniden yorumluyor. Projenin mimarları Basurama ve City Yeast, insanların parklar ve oyun alanlarıyla ilgili perspektiflerini genişletmeye çabalarken, kamusal alan tanımını da yeniden düşünmek gerektiğini savunuyor.

Taipei’nin en işlek otobanlarındna birinin altında kalan boşluğa kurulan Swings Park, genellikle otopark olarak kullanılan bu alanı oyunla işlevlendiriyor. Motorlu araçlardan arındırılan alanın çevresinde, parkın çoğunluğu çocuk olan kullanıcıları için güvenli bir perimetre oluşturulmuş.

Park yapısal olarak 2 atık malzemeden oluşuyor; belediyeye ait kullanılmayan sokak lambaları ve soğutma kuleleri. 2017 yılına kadar sökülmeyecek olan park, geleceğin kent planlaması için örnek oluşturulabilecek projeler arasında görülüyor. kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-01 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-02 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-03 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-04 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-05 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-06 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-07 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-08 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-09 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-10 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-11 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-12 kentsel-oyun-alanlari-kotsififr-13

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım