AY YÜZEYİNDE KOŞMAK: KRATERLER ARASINDA ENGELLİ KOŞU YARIŞI

DCIM100MEDIADJI_0119.JPG

Meksika’nın Oaxaca eyaletinde bulunan Puerto Escondido plajı dev dalgalarıyla ve kültürel zenginliğiyle tüm dünyadan sörfçüleri ve sanatçıları kendine çekiyor. Tadao Ando tarafından tasarlanmış artist-residency programlarına ev sahipliği yapan Bosco Sodi bu yaz Fransız sanatçı Samuel Boutruche‘yi ağırladı. Sanatçı, Rus uzay araçlarından Luna 17’nin iniş yaptığı ay yüzeyinin benzerini kumsal üzerinde yeniden canlandırdı.

Ay yüzeyindeki kraterleri, beraber çalıştığı öğrencilerle birlikte kumsalda yeniden inşa eden sanatçı, ardından bu yüzeyin üzerine 50 metrelik bir koşu parkuru çizdi. Olimpik oyunlara bir alternatif geliştiren proje farklı pratikleri, ölçekleri ve hatta farklı uzay düzlemlerini bir araya getiriyor.

Boutruche’a göre plaj, doğanın savunucuları ve yok edicileri arasındaki bir tampon bölgeyi temsil ediyor. Pek çok kamusal aktivitenin yeri olan plajda, geleneksel kumdan kaleleri yeniden yorumlayan sanatçı zaman ile olan sıkışmış yarışımız ve plajda geçirdiğimiz daha esnek zaman arasında bir ilişki kuruyor ve kraterlerin engelli koşu parkuruna dönüştüğü bir yarış düzenliyor.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım