AYNADAN YANSIYAN UFUK ÇİZGİSİNİN SÜRREAL FOTOĞRAFLARI

murray frederick (5)

16 sene önce, fotoğrafçı Murray Fredericks arkadaşlarıyla Avustralya’daki bir tuz gölünün yakınlarında kamp yaptığı sırada, kamp alanından uzaklaştı ve karanlıkta yalnız başına daha önce hiç karşılaşmadığı bir manzarayla karşılaştı.

Gökyüzünün gölün üzerindeki yansımasının ortaya çıkardığı alışık olmadık bir huzur duygusu, sanatçıyı; “Vanity” isimli fotoğraf serisini üretmeye itti. Frederick‘in Güney Avustralya’da bulunan Eyre Gölü’nü fotoğrafladığı seriyi sanatçı kendi sözleriyle şöyle ifade ediyor;

Sınırsız bir ufuk çizgisinin çevrelediği ipeksi bir suyun üzerinde, kendimi ışık ve uzayın içinde çözülüyormuş gibi hissediyorum.

Serinin son bölümünde Fredericks, manzaranın tam ortasına büyük bir ayna yerleştirerek manzarayı yeniden oluşturuyor. Aynayı yerleştirmeyi tercih ettiği açı “Kendi görüntümüzü yansıtmak yerine, bakışımızı kendimizden uzaklaştırıp çevredeki ışık, renk ve mekanın kendisiyle meşgul olmamızı sağlıyor.” Fotoğraf serisi izleyicisine sağlıklı bir dozda kaçış imkanı sunuyor.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım