BİR AVLU ETRAFINA İNŞA ETTİKLERİ SHABONO’LARDA HEP BİRLİKTE YAŞAYAN YANOMAMİ KABİLESİ

shabono-yanomami-11

Shabono (ya da yano) Güney Venezuela ve Kuzey Brezilya’da yaşayan Yanomami kabilelerinin bir arada yaşadıkları geleneksel konutlara verilen isim. Ortasında geniş bir açık alan bulunan dairesel yapılar topluluğun büyüme hızına göre birkaç yılda bir yenileniyor. Ortalama olarak yaklaşık 10 metrelik çatı alanı ve 80 metre toplam çapa ulaşan yapılarda farklı boyutlar da görülebiliyor.shabonoOrmanın ortasında yer alan Shabono‘lar çeşitli bitki ve ağaç gövdeleri kullanılarak inşa edilmiş ahşap yapılar; çatıları için ise palmiye sazları ve çeşitli kökler kullanılıyor. Topluluktaki her bir ailenin dairesel yapı içerisinde kendine ayrılmış bir bölümü bulunuyor; bu bölümlerde uyumak için hamaklar, yemek pişirmek için ocak ve birkaç depolama alanı bulunuyor. Çatı ile örtülmüş alanın yarısı ortak bir koridor olarak kullanılıyor. Ortadaki avlu ise ritüeller, seromoniler ve şölenler gibi ortak aktiviteler için kullanılıyor. Bir komünitede bulunan kişi sayısı genelde 70 civarı oluyor.

Yapılar son derece basit, yine de onları oldukça işlevsel hale getiren birkaç detay içeriyor. Örneğin; çatı örtüsünün iki parçadan yapılmış olması yaşama alanını örten dış kısımın dışarı doğru eğimli olmasına, içteki parçanın ise avluya doğru eğimli olmasına olanak veriyor, böylece içeriye yağmur girmesi engelleniyor. Zemini dövülmüş topraktan yapılmış, çatının altında bulunan kısım, avluya doğru yavaşça yükselerek avlu ile aynı kota ulaşıyor.shabonoShabono’nun dış duvarında ise köyü; bahçelere, yakındaki su kaynaklarına ve diğer Yanomami yerleşkelerine bağlayan ana patikaya ulaşan dört giriş-çıkış kapısı bulunuyor.

Her Yanomami topluluğu diğerlerine karşı bağımsız bir saygı görür ve kararları kendi içinde ortak mutabakat ile alır. Shabono’nun kendine ayrılmış bölümünde yaşayan her aile inşa sırasında sorumluluk sahibidir ve kullanacağı materyalleri kendisi seçer.shabonoshabonoshabono shabonoshabono shabono

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım