BİR YAPI MALZEMESİ OLARAK MANTAR MİSELYUMU

mushroom-miselyum-mantar-yapı (1)

Londra, Brunel Üniversitesi öğrencisi Aleksi Vesaluoma, mantarın miselyum kısmını kullanarak çevre dostu bir yapı malzemesi geliştirdi.

Mimarlık firması Astudio ile birlikte Grown Structures(büyüyen strüktürler) isimli deneyler geliştiren Vesaluoma, deneylerinde mantarın bitkisel kısımı olan miselyumu kullanıyor.

Geliştirilen teknikte, malzeme “mantar sosisi” adındaki tüp şeklinde pamuktan yapılma kalıplara yerleştirilmeden önce, mantar miselyumu karton ile karıştırılıyor. Ardından sosisler kalıp işlevi görecek bir strüktürün etrafına yerleştirilerek 4 hafta boyunca havalandırmalı bir serada büyümeye bırakılıyor.

miselyum

Sonuçta ortaya çıkan “tutkal gibi bir arada duran”  yapı, alternatif bir malzeme niteliği taşımasıyla yeni bir yapı yönteminin kapılarını aralıyor.

Yapının diğer bir özelliği üzerinde yetişen istiridye mantarlarının alınabilir ve yenilebilir olması. Vesaluoma’nın bununla ilgili de bir fikri var, bu yöntemle inşa edilmiş bir pop-up restoranda mantar yemekleri servis edilebilir.

Miselyumun strüktürel potansiyelini keşfetmek bize ve çevreye faydalı olabilecek yöntemler sunuyor, doğanın kendisi rejenratif üretim sistemleri üretmemiz için bize yol gösteriyor.

Miselyum son yıllarda pek çok projede kullanıldı ve teknikler geliştirilmeye devam ediliyor. Malzemenin “biyoteknolojik devrimin” katalizörü olabileceğine inanılıyor.

miselyummiselyum

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım